PARTNER PORTALU
  • BGK

Most na trasie Bierawa-Cisek już otwarty

  • pap    17 października 2014 - 17:41

W piątek uroczyście otwarto nowo wybudowany most na Odrze, pomiędzy Bierawą i Ciskiem (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Inwestycja warta była 20 mln zł. Powstała obok starego, stalowo-drewnianego mostu, mocno naruszonego podczas powodzi w 2010 r.
Nowy most jest czteroprzęsłowy, wzmocniony łukiem. Ma ponad 180 metrów długości i blisko 13 metrów szerokości. Sfinansowany został w 85 proc. z funduszy unijnych, a pozostałe 15 proc. stanowiło wkład budżetu państwa.

Podczas piątkowych uroczystości wojewoda opolski Ryszard Wilczyński podkreślił, że otwarcie mostu to nie tylko historyczne wydarzenie dla powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ale też dla regionu, bo tego typu obiekty powstają raz na kilka lat.

 Czytaj też: Południowa obwodnica Warszawy we mgle

Jak dodał, budowa mostu była możliwa dzięki wpisaniu gminy Cisek do grona 14 gmin w kraju, najbardziej poszkodowanych przez powódź w 2010 r. "Umożliwiło to sfinansowanie zniszczonej infrastruktury drogowej i przeciwpowodziowej ze stworzonego przez rząd programu 3 x 200 mln złotych, w tym tego mostu, który jako budowla jest absolutnie cudowny" - wyjaśnił wojewoda.

Były marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta, za którego czasów zaczęto budowę mostu, zauważył, że to "obiekt oczekiwany przez dziesięciolecia", przypomniał, że poprzedni stojący w tym miejscu nadwyrężała każda kolejna powódź. "Ze starego mostu sam często korzystałem, jako mieszkaniec pobliskiego Kędzierzyna-Koźla i wiem, że funkcjonował +na słowo honoru+" - podkreślił.

Czytaj też: Bełchatów kusi inwestorów mobilną aplikacją

Sebesta dodał też, że nowy obiekt był tani, początkowo miał kosztować ok. 30 mln zł, a po przetargu jego ostateczny koszt wyniósł 20 mln zł. A że pieniądze przeznaczone na tę inwestycję nie podlegały zwrotowi, to dzięki oszczędnościom wyremontowano też trzy dodatkowe odcinki dróg w ramach usuwania skutków powodzi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - zaznaczył z kolei wojewoda.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kędzierzynie-Koźlu Arkadiusz Kryś w rozmowie z PAP podkreślił, że od kilku lat przez stary most o stalowej konstrukcji i drewnianej nawierzchni, mogły przejeżdżać już tylko samochody osobowe i niewielkie dostawcze. Ruch dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony był zamknięty. Tymczasem w okolicy istnieje kilka zakładów, którym przeprawa jest potrzebna.

Dodał, że nowy most ma odciążyć ruch ciężarówek w Kędzierzynie-Koźlu oraz być ułatwieniem w transporcie dla takich dużych przedsiębiorstw, jak istniejące w tym mieście zakłady azotowe, czy kopalnia surowców w Kobylicach. Przeprawa pomoże też okolicznym rolnikom, którzy dotychczas nie mogli przy dużym tonażu z niej korzystać.

W uroczystości otwarcia mostu wzięła udział liczna grupa mieszkańców gmin Cisek i Bierawa - z których kilkoro, na zaproszenie wojewody, przecinało wraz z urzędnikami wstęgę na moście. Byli również miejscowi przedsiębiorcy. Jeden z nich, szef firmy transportowej z gm. Cisek Bernard Groeger na uroczystość przyszedł z podarunkiem dla firmy Banimex, która budowała most.

Opowiadał, że gdy inwestycja się zaczynała w połowie ub. roku i usłyszał od wykonawców, że most ma być gotowy w październiku 2014, nie uwierzył. "Założyłem się nawet o skrzynkę dobrego alkoholu. Dziś ten zakład z przyjemnością przegrałem i przyniosłem obiecany trunek" - mówił Groeger. Podkreślił, że dla jego firmy pokonywanie objazdów na tej trasie to wymierne straty w skali roku.

W ramach inwestycji zbudowane zostały również drogi dojazdowe do nowego mostu i rozebrany został stary most. Od maja droga pomiędzy Ciskiem a Bierawą była zamknięta.

"Teraz nareszcie, na długie lata, obie miejscowości połączyła piękna przeprawa" - mówiła starosta kędzierzyńsko-kozielska Małgorzata Tudaj. Jak dodała dla powiatu inwestycja ta była dużym organizacyjnym wyzwaniem. Wyraziła nadzieję, iż w kolejnych latach Odra, nad którą znajduje się nowy most również zostanie zagospodarowana tak, by służyła przedsiębiorcom, turystom i miejscowej ludności.

Nowo wybudowany most ma też zostać w październiku podświetlony specjalnym, ledowym oświetleniem, które np. w święta narodowe będzie świecić biało-czerwonym światłem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.