PARTNER PORTALU
  • BGK

Most na zamku w Kórniku doczeka się remontu

  • PAP    12 lipca 2010 - 17:32
Most na zamku w Kórniku doczeka się remontu

Do końca listopada zostanie wyremontowany kamienny most na zamku w Kórniku. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie remontu - poinformował w poniedziałek prof. Tomasz Jasiński, dyrektor Biblioteki Kórnickiej zarządzającej zamkiem.
Inwestycja obejmie remont i renowację kamiennego mostu nad fosą, schodów z przedzamcza na most oraz ścian oporowych i przyczółków. Koszt remontu oszacowano na 1,1 miliona złotych. Pieniądze na remont wyłoży Fundacja Zakłady Kórnickie oraz instytucje samorządowe.

- Cieszymy się, że most zostanie wyremontowany. Uważam, że to jest dopiero początek, cały zamek potrzebuje remontu. To jest naszym celem, żeby zamek Kórnicki był najpiękniejszym zabytkiem w regionie - powiedział Jasiński.

Kamienny most zamku w Kórniku został zamknięty w październiku 2008 roku decyzją nadzoru budowlanego. Jego dalsze użytkowanie groziło zawaleniem. Od tego czasu do zamku można wejść tylko od strony parku.

Zamek jest jednym z bardziej znanych wielkopolskich zabytków. Ma w nim siedzibę Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk.

Zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą. Wokół niego rozciąga się park - arboretum kórnickie, którym zarządza Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

Historia zamku murowanego sięga pierwszej połowy XV wieku, obecny wygląd to efekt ostatniej przebudowy z połowy XIX wieku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.