PARTNER PORTALU
  • BGK

Most nad kanałem Resko

  • PAP    7 stycznia 2011 - 20:45

Zmotoryzowani mogą już korzystać z nowego mostu nad kanałem Resko, przez który prowadzi najkrótsza droga z Kołobrzegu do Mrzeżyna (Zachodniopomorskie). W piątek po południu obiekt został oddany do użytku.
Most zaczęto budować w lipcu 2010 r. Inwestycja kosztowała 9,5 mln zł. Było to wspólne przedsięwzięcie czterech samorządów: powiatów kołobrzeskiego i gryfickiego oraz gmin Kołobrzeg i Trzebiatów.

W czasie budowy mostu droga z Kołobrzegu do Mrzeżyna wiodła przez Trzebiatów i była niemal dwa razy dłuższa (ok. 43 km) od połączenia przez most nad kanałem Resko.

Nowy most ma długość 58 m, szerokość całkowitą 15,38 m i nośność 40 ton. Zbudowało go konsorcjum firm Intop ze Szczecina i Tarnobrzegu. Nowy obiekt zastąpił rozpiętą dotychczas nad kanałem, mocno wyeksploatowaną wojskową konstrukcję typu MS 2280 z 1970 r., czyli ulepszoną wersję mostu Baileya, który w czasie II wojny światowej wymyślił brytyjski inżynier o tym nazwisku.

Chociaż pierwotnie po wojskowym moście nad kanałem Resko mogły nawet jeździć 40-tonowe pojazdy, tuż przed jego rozbiórką w lipcu 2010 r. maksymalne dopuszczalne obciążenie obiektu ustalono jedynie na 7,5 tony.

Właściciel trzyprzęsłowego mostu Baileya, powiat gryficki, przekazał konstrukcję po rozbiórce Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Obiekt obecnie znajduje się obecnie na terenie współpracującej z muzeum Fundacji Fort Rogowo.

Budowa nowego mostu to część większej inwestycji polegającej na przebudowie ponad 5-kilometrowego odcinka drogi powiatowej nr 152 Mrzeżyno-Kołobrzeg. Prace na drodze trwają. Prowadzi je konsorcjum czterech firm, którego liderem jest POL-DRÓG z Człuchowa (Pomorskie).

Przebudowa drogi ma kosztować 16,2 mln zł. Planowany termin zakończenia robót to listopad 2011 r.

Cała inwestycja - zarówno budowa mostu, jak i przebudowa drogi - jest w 42 procentach współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.