PARTNER PORTALU
  • BGK

Most przez Wisłę w Toruniu gotowy

  • PAP    9 grudnia 2013 - 16:40
Most przez Wisłę w Toruniu gotowy

- Nowy most drogowy przez Wisłę otwarto w poniedziałek w Toruniu. Przeprawa długości 540 m nosi imię gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej kurierki AK i jedynej kobiety "cichociemnej".
"Most nie tylko spina dwa brzegi Wisły, ale łączy także pokolenia, łączy aspiracje i pragnienia ludzi tej ziemi. W przyszłym roku będziemy obchodzić trzy nakładające się na siebie rocznice: 25-lecie polskiej, europejskiej przemiany, która odmieniła oblicze naszej ziemi, 15-lecie obecności w NATO i 10-lecie obecności w UE. Ważne jest nie tylko żeby budować, ale także łączyć, nie tylko brzegi, ale przede wszystkim ludzi" - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier podkreślił, że szczególny wyraz ma wybór patronki mostu, gen. Elżbiety Zawackiej. "To osoba szczególna, torunianka i przedstawicielka tego, co w polskim patriotyzmie najpiękniejsze" - dodał.

Piechociński pogratulował władzom miasta, wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie.

"To było olbrzymie zadanie, spełniające oczekiwania miasta. Otwiera nie tylko dla Torunia, ale całego województwa kujawsko-pomorskiego zupełnie nowe możliwości. (...) Inwestycja połączyła miejscowe społeczeństwo. Tu był wspólny cel, ponad wszelkimi podziałami chciano go zrealizować. To zobowiązuje rząd i jego instytucje, bo najlepszym z najlepszych nie tylko trzeba okazywać wsparcie i zrozumienie, ale inwestować w nich dalej" - mówił wicepremier.

Piechociński zadeklarował, że podejmie starania, aby Toruń dostał poza przyznaną dotacją na inwestycję dodatkowe pieniądze z reszty środków unijnych.

"Na jednym z najbliższych posiedzeń rządu, kiedy będziemy zamykać perspektywę unijną 2007-13, będę apelował do całego rządu, abyśmy z tych +resztówek+, które pozostaną ze środków unijnych, w sposób szczególny miasto Toruń wsparli. Wymiar tego zadania, wydane ponad 700 mln zł do tego nas zobowiązuje" - zaznaczył wicepremier.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że nowy most nie tylko zmienia ruch drogowy w Toruniu, ale też otwiera drogę do rozwoju inwestycyjnego lewobrzeżnej części miasta.

W czasie uroczystości otwarcia mostu, na jednym z jego przęseł odsłonięto płaskorzeźbę przedstawiającą gen. Zawacką.

"Chciałbym złożyć podziękowanie za wybór tak ważnej patronki. Jestem przekonany, że jest to wyraz szacunku dla jednej z najbardziej niezwykłych mieszkanek Torunia. Jest to także wybór wartości, które towarzyszyły pani generał, wartości, którym świadczyła całym swoim życiem, począwszy od pracy dydaktycznej i społecznej w II Rzeczypospolitej, służby w konspiracji wojennej i powojennej, poprzez postawę w czasie prześladowań, pracę dydaktyczną, zaangażowanie w Solidarność i niezwykłą aktywność społeczną już w III Rzeczpospolitej" - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Stalowy most ma dwa przęsła łukowe po 270 m długości każde, wsparte na jednej podporze na środku rzeki. Przeprawa o szerokości 30 m ma dwie jezdnie, każda ma dwa pasy ruchu. Z jednej strony mostu zbudowano chodnik dla pieszych, a z drugiej - ścieżkę rowerową. Cała trasa mostowa wraz z dojazdami ma 4,1 km długości.×
KOMENTARZE (1)

  • 123, 2013-12-11 01:44:33

    W jednej miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego otwiera się właśnie most za 3/4 miliarda PLN, a wice premier zapowiada dodatkowe wsparcie finansowe dla tej gminy. W innej miejscowości tego samego województwa dworzec kolejowy wygląda jak po wojnie. To nie wojna. To jedynie wizja "zrównowa...żonego" rozwoju obecnych władz województwa.  rozwiń