PARTNER PORTALU
  • BGK

Most w Kwidzynie łączy ze światem

  • PAP    26 lipca 2013 - 19:13
Most w Kwidzynie łączy ze światem

Premier Donald Tusk, który wraz z ministrem transportu uczestniczył w piątek w otwarciu mostu w Kwidzynie, mówił, że połączy on Powiśle ze światem.
Chwalił, że jest to najdłuższa tego typu konstrukcja w Europie, a zarazem jeden z 11 mostów na Wiśle, nad którymi trwają prace.

„Bardzo się cieszę, że po tylu latach marzeń i oczekiwań możemy stanąć na moście na Wiśle. To jest moment bardzo ważny dla tych wszystkich, którzy pamiętają, jak długo myśleliśmy o tym, aby Kwidzyn, Powiśle, Pomezanię połączyć z Kociewiem - aby łatwiej móc dojechać do Trójmiasta - ale tak naprawdę by połączyć ze światem" - powiedział premier na briefingu prasowym.

„Stoimy na moście blisko kilometrowej długości - ponad 800 m. To jest największy, najdłuższy tego typu most w Europie" - chwalił szef rządu. Jak zaznaczył, jest to jeden z jedenastu mostów, które w ostatnich latach są stawiane na Wiśle bądź modernizowane.

„To jest na pewno dla nas wszystkich duża satysfakcja, że udało się połączyć te dwie polskie połówki przedzielone Wisłą kolejnymi przeprawami" - mówił. Pogratulował tym, którzy budowali most w Kwidzynie. „To bardzo nowoczesna konstrukcja, to naprawdę kawał dobrej roboty" - ocenił.

Minister transportu Sławomir Nowak poinformował, że wartość inwestycji w Kwidzynie to 366 mln zł. „Przy samym procesie inwestycyjnym umiejętnie połączono dbałość o architekturę, bo ten obiekt jest po prostu bardzo ładny, i dbałość o środowisko naturalne (...)" - ocenił.

Nowak podkreślił, że ta inwestycja jest o tyle ważna, że „dzisiaj na naszych oczach łączą się dwie krainy pomorskie - (...) Powiśle, Pomezania, łączy się z Kociewiem i dalej z Kaszubami, i łączy się Kwidzyn z niedaleko biegnącą autostradą A1, czyli z resztą świata" - powiedział.

„Trzy lata procesu inwestycyjnego i mamy szczęśliwy finał" - podkreślił minister i pogratulował wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces inwestycyjny, także wykonawcom, firmie Budimex, która, jak ocenił, jest bardzo rzetelna.

Burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak podziękował przedstawicielom rządu za budowę mostu w imieniu mieszkańców Kwidzyna i Powiśla, a także Gniewu i Kociewia. „Dziękuję, że pozwoliliście nam wrócić do macierzy" - powiedział burmistrz i - zwracając się do premiera - dodał, że od 23 lat, kiedy to rozpoczęto starania o budowę mostu, „wielu obiecywało, a tylko pana rząd słowa dotrzymał".

Jedna z dziennikarek z Tchewa zapytała o ewentualną pomoc rządu przy remoncie 150-letniego mostu przez Wisłę znajdującego się w Tczewie. Nowak wyjaśnił, że przygotowywane jest porozumienie w tej sprawie z władzami regionalnymi i lokalnymi. Dodał, że porozumienie zakłada pomoc ministerstwa w remoncie mostu. Wyjaśnił, że zostanie ono podpisane w tym roku, tak by - po przyszłorocznych pracach projektowych - w latach 2015-16 sfinalizować remont.

Nowak dodał także, że rozpoczęta została realizacja nowej perspektywy drogowej na lata 2014-20. „Już ogłosiliśmy ponad 20 przetargów na blisko 300 km dróg ekspresowych, czekają nas jeszcze 33 przetargi do ogłoszenia" - poinformował.

Sześcioprzęsłowy most przez Wisłę o długości 808 m i szerokości ponad 16 m budowany był od jesieni 2010 roku. Pierwotnie prace planowano zakończyć w 2012 r. Budowę opóźniła jednak pogoda, a konkretnie niskie temperatury, jakie utrzymywały się dłuższy czas zimą 2010 i 2011 roku. Głównym wykonawcą prac była firma Budimex SA.×
KOMENTARZE (1)

  • anna, 2013-07-30 23:16:57

    uczestniczyłam w otwarciu mostu. jechałam jak jest oświetlony. jestem mostem zachwycona. niech on dobrze służy