PARTNER PORTALU
  • BGK

Most za 150 mln zł

  • PAP    18 stycznia 2011 - 15:30
Most za 150 mln zł

Opolski ratusz planuje budowę nowego mostu przez Odrę. Pieniądze na inwestycję będą pochodzić ze sprzedaży udziałów miasta w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - poinformował rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha.
Nowy most ma być elementem jednej z trzech tras: średnicowej przebiegającej przez wyspę Pasieka - willową dzielnicę miasta; bolkowskiej - biegnącej przez wyspę Bolko, która z nich spełni najwięcej oczekiwań, bo chodzi nie tylko o usprawnienie ruchu miejskiego, ale przynajmniej częściowe przeniesienie ruchu tranzytowego poza miasto" - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że najlepszą lokalizację pomogą wybrać specjaliści od drogownictwa, ale pod uwagę będą też brane opinie mieszkańców. Bowiem dwie z projektowanych tras budzą już emocje i mogą być przyczyną potencjalnego konfliktu społecznego. 

Aby m.in. sfinansować budowę mostu, która ma wynieść ok. 150 mln zł, miasto sprzeda swoje udziały w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - spółce dominującej w Grupie Kapitałowej ECO. Grupa wytwarza i sprzedaje energię cieplną i elektryczną na terenie dziewięciu województw. Oprócz miasta Opola (ponad 53 proc.), udziały w spółce ma też E.ON edis energia (niecałe 46 proc.), trzy gminy Opolszczyzny oraz osoby fizyczne - pracownicy firmy (łącznie niecały 1 proc.).

Pieniędzy ze sprzedaży udziałów w spółce powinno wystarczyć na planowaną inwestycję - most i przyłączenie go do sieci drogowej. "Szacujemy, że ze sprzedaży uzyskamy około 200 mln zł. Procedury związane ze sprzedażą ECO już się rozpoczęły. Wkrótce ogłosimy przetargi na wybór doradcy prywatyzacyjnego i na wycenę spółki" - zapowiedział Pietrucha. W ocenie rzecznika przygotowanie do sprzedaży udziałów zajmie ok. dwóch lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.