PARTNER PORTALU
  • BGK

Można zobaczyć jak będzie instalowany dach na Stadionie Śląskim

  • pt    16 czerwca 2015 - 14:54
Można zobaczyć jak będzie instalowany dach na Stadionie Śląskim
Stadion Śląski ma zostać zadaszony jeszcze w czerwcu - fot.stadionslaski.pl

Na modernizowanym Stadionie Śląskim zainstalowano dwie kamery. Przez internet będzie można obserwować jak 800 tonowa konstrukcja dachu centymetr po centymetrze będzie wciągana specjalnym systemem podnośników na koronę Śląskiego. Ta operacja potrwa blisko dwa tygodnie.




Na początek kamery będą pokazywać przygotowania do skomplikowanej operacji, zwanej popularnie Big Lift, czyli podnoszenia ponad 800-tonowej konstrukcji linowej zadaszenia na koronę stadionu na wysokość ok. 28 m w górę.

Obecnie można zobaczyć ostatnie przygotowania do montażu układu linowego, łączników pierścienia rozciąganego oraz wyregulowanie układu lin obwodowych i radialnych.

Najprawdopodobniej za dwa, trzy dni cała konstrukcja centymetr po centymetrze będzie wciągana specjalnym systemem podnośników na koronę Śląskiego. Ta operacja potrwa blisko dwa tygodnie.

Konstrukcja linowa zadaszenia składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km.

Powierzchnia poliuretanowego pokrycia dachu to blisko 43 tys. mkw.

800-tonowy dach na Stadionie Śląskim

Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Podniesienie konstrukcji linowej dachu polegać będzie na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne przy pomocy siłowników, wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie ok. 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m.

Dodatkowo na zadaszeniu będzie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Obraz prezentowany jest na stronie urzędu województwa śląskiego. Kamery udostępniają, co 3 minuty, aktualne zdjęcie z placu budowy. Po zakończeniu Big Liftu ze zgromadzonego materiału złożony zostanie film pokazujący całą operację w przyspieszonym tempie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (1)

  • ++++, 2015-06-16 22:03:44

    Tylko uwaga na gołębie...