PARTNER PORTALU
  • BGK

MSZ pomoże samorządom z inwestorami

  • PAP    5 grudnia 2012 - 12:48
MSZ pomoże samorządom z inwestorami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce jeszcze intensywniej wspierać samorządy w pozyskiwaniu inwestorów z zagranicy.
Zadeklarował to podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski, który w środę uczestniczył w polsko-japońskim seminarium dot. współpracy z inwestorami z Japonii.

Czytaj też: Miasta muszą stosować zachęty dla inwestorów

Polsko-japońskie seminarium poświęcone dobrym praktykom samorządów i środowisk lokalnych w zakresie współpracy z inwestorami japońskimi zorganizował resort spraw zagranicznych we współpracy z Polsko-Japońskim Komitetem Gospodarczym.

W seminarium uczestniczyli m.in. marszałkowie województw, prezydenci i wiceprezydenci miast oraz reprezentanci specjalnych stref ekonomicznych, a także eksperci MSZ oraz firm consultingowych i prawniczych.

Pomianowski na briefingu prasowym przed rozpoczęciem seminarium zwrócił uwagę, że MSZ uruchomiło w roku 2012 mechanizm wsparcia obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej. Jak tłumaczył, resort chce w ten sposób jeszcze lepiej koordynować i intensywniej uczestniczyć w życiu międzynarodowym polskich samorządów.

Wyjaśnił, że MSZ chce wspierać samorządy m.in. poprzez dyplomację kulturalną, rozwijanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, ale też poprzez aktywne zabiegi o pozyskanie inwestora europejskiego i pozaeuropejskiego, m.in. z Japonii.

„Wiedza o tym, jak tego inwestora do siebie przyciągnąć, jak stworzyć mu komfortowe warunki do funkcjonowania w konkretnym regionie naszego kraju, jest wiedzą, którą my jako MSZ możemy samorządowcom pomóc zdobyć" - podkreślił Pomianowski.

Jak dodał, resort chce też pomóc samorządom wymieniać się dobrymi praktykami. Wiceminister zaznaczył, że środowe seminarium poświęcone współpracy polsko-japońskiej jest pierwszym z cyklu. Zapowiedział, że w przyszłym roku będą organizowane kolejne dotyczące współpracy m.in. z Chinami, Koreą Płd. oraz krajami UE.

Jak zaznaczył, będą one dotyczyć nie tylko biznesu i inwestycji, ale też wymiany kulturalnej i promocji turystyki. Pomianowski zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o współpracę z Japonią, to inwestycje z tego kraju napływają do Polski już od połowy lat 90.

„Jednak cały czas musimy jeszcze lepiej i jeszcze mądrzej prezentować swoje oferty inwestycyjne. Dlatego zależy nam na tym, aby dobre praktyki zgromadzone w ciągu ostatnich 15 lat były przekazywane kolejnym samorządom" - powiedział.

Jak zaznaczył wiceminister, obecnie rozpoczynają się negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Japonią. Według Pomianowskiego, należy się jednak spodziewać, że proces negocjacji zapewne będzie trwał wiele lat; jako przykład podał trwające 12 lat negocjacje analogicznej umowy pomiędzy UE a Koreą Płd.

„Wydaje się, że dzisiaj po obu stronach jest wola zawarcia porozumienia. Szczegółowe określenie najbardziej trudnych obszarów negocjacyjnych jest już w miarę zaawansowane, ale negocjacje to zawsze okres bardzo szczegółowych rozliczeń, kto zyska, a kto straci" - powiedział Pomianowski.

Jak dodał, Polska widzi w tym zakresie stosunkowo niewiele zagrożeń dla siebie i oczekuje, że zawarcie tej umowy zwiększy polski eksport do Japonii.

„Oczekujemy na tę umowę z dużą nadzieją. Liczymy również, że nasze dzisiejsze seminarium oraz wiele przyszłych, które mamy zamiar zorganizować, pomoże polskim eksporterom lepiej zrozumieć naturę Japończyków, aby skuteczniej zaistnieć na tamtejszym rynku" - powiedział wiceminister.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.