Muzeum Emigracji za unijne pieniądze

Muzeum Emigracji, jedyna tego typu placówka w kraju i jedna z kilku na świecie, za dwa lata powstanie na terenie portu w Gdyni. Koszt całej inwestycji wyniesie prawie 50 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi wsparcie z programu UE Jessica.
Muzeum Emigracji za unijne pieniądze
Prezydent miasta Wojciech Szczurek i Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Dariusz Daniluk podpisali w piątek w Gdyni umowę o udzielenie pożyczki na realizację inwestycji ze środków europejskich, w ramach inicjatywy Jessica.

Muzeum zostanie utworzone w obiekcie Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 na terenie portu w Gdyni. Dworzec był miejscem wykorzystywanym do obsługi setek tysięcy emigrantów.

Dyrektor muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas powiedziała PAP, że przebudowa budynku dawnego dworca morskiego rozpocznie się w styczniu 2013 r. i ma się zakończyć w czerwcu 2014 r. Na cele wystawiennicze (stałe i czasowe) przeznaczone zostanie 3,5 tys. mkw. powierzchni w magazynie tranzytowym. W gmachu dworca planowana jest działalność m.in. kina studyjnego i teatralna.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział podczas uroczystości, że "zjawisko emigracji dotyczy niemal każdej polskiej rodziny, jest częścią narodowej historii". Uważa, że "muzeum stanowić będzie płaszczyznę dialogu Polaków żyjących w kraju i za granicą, miejsce popularyzacji osiągnięć i opowieści o niezwykłych losach rodaków".

Prezes Zarządu BGK, Dariusz Daniluk powiedział, że pożyczka na utworzenie muzeum w wysokości prawie 24 mln zł została udzielona na 12 lat. "Jest to na pewno nowa formuła działania, ale samorządowcy w kilku województwach już analizują możliwość skorzystania z takich mechanizmów zwrotnych" - dodał.

Obecna na uroczystości minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że "Polska jest niekwestionowanym liderem we wdrażaniu inicjatywy Jessica, która jest niezmiernie ważnym instrumentem rozwoju obszarów miejskich".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE