Muzeum Historii Żydów Polskich coraz bliżej otwarcia

Na warszawskim Muranowie, u zbiegu ulic Zamenhoffa, Anielewicza i Lewartowskiego powstaje największa inwestycja w Polsce poświęcona historii żyjących tu Żydów.
Muzeum Historii Żydów Polskich coraz bliżej otwarcia
- Dla mnie osobiście i dla Warszawy to wspaniała chwila. Cieszymy się niezwykle, że ta potrzebna miastu i Polsce instytucja kultury wreszcie zaistnieje i będzie mogła otworzyć swoje podwoje dla zwiedzających. Jest to kolejna instytucja, która wpisuje się w panoramę kulturalnej i historycznej stolicy - mówił podczas spotkania Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydenta Warszawy.

Czytaj też: Powstanie Muzeum Żydów Mazowieckich

Dodał, że po Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina, Centrum Nauki Kopernik, budowanym Muzeum Pragi, to kolejna placówka, która w istotny sposób wzbogaci naszą mapę kulturalną.

Dzięki ogłoszonym 4 Lipca 7 mln dolarów od fundacji Koret i Taube Foundation for Jewish Life and Culture oraz przekazanym 3 lipca przez Jana Kulczyka 20 mln zł Żydowski Instytut Historyczny może zakończyć proces pozyskiwania środków na stworzenie ekspozycji Muzeum.

Łączny koszt wykonania ekspozycji to ok. 120 mln zł. Pierwsze z jej elementów zostaną zaprezentowane w połowie lipca w Arkadach Kubickiego.

Dotychczas obydwie Fundacje przekazały na jego rzecz 6 mln dolarów ze środków własnych oraz od pozyskanej przez nich grupy darczyńców z zachodniego wybrzeża USA.

Czytaj też: Powstanie Muzeum Polaków ratujących Żydów

Łączny wkład Fundacji Taube Foundation for Jewish Life and Culture, Fundacji Koret oraz pozyskanych przez nie darczyńców na rzecz MHŻP wyniesie do października 2013 r. 15,8 mln dolarów.

Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich wyszła od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i stopniowo zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE