PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum II Wojny Światowej: końcowa faza

  • PAP/JL    1 września 2015 - 08:03
Muzeum II Wojny Światowej: końcowa faza
Prace budowlane przy Muzem II Wojny Światowej przebiegają zgodnie z harmonogramem. Fot. Mat. prasowe

Za kilkanaście miesięcy Muzeum II Wojny Światowej zostanie udostępnione zwiedzającym. Trwają jeszcze prace budowlane oraz nad ekspozycją stałą.
1 września na budowie będzie dniem otwartym dla gości. Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zaczęła się też produkcja wystawy stałej. Odpowiada za nią firma Qumak, z którą muzeum podpisało kontrakt w kwietniu tego roku. Według zapisów zawartych w umowie, wykonawca ma 18 miesięcy na jej montaż. Pierwsze elementy będą instalowane już jesienią.

– Ekspozycja jest już gotowa od strony koncepcyjnej. Aktualnie trwają prace nad jej ostatnim elementem – treściami filmów i prezentacji multimedialnych. Materiały będą gotowe do końca tego roku – zapewnia prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Czytaj też: 11 rządowych działań dla woj. pomorskiego

Instalacja całej ekspozycji planowo ma zakończyć się 30 października 2016 roku. Następnie zaczną się odbiory techniczne, które potrwają około 2 lub 3 miesięcy.

– Można założyć, że wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym do końca 2016 lub na przełomie 2016 i 2017 roku – mówi prof. Machcewicz.

Nie zmieniły się też założenia programowe muzeum, które sformułowano jeszcze w 2008 roku.

25 sierpnia tego roku muzeum uruchomiło serwis internetowy o Westerplatte, który jest poświęcony historii półwyspu od momentu jego powstania, aż do chwili obecnej. Strona zawiera informacje i materiały archiwalne dotyczące Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz animowaną mapę walk obronnych, które rozegrały się tam w dniach od 1 do 7 września 1939 r. Serwis znajduje się pod adresem http://www.westerplatte1939.pl/.

Muzeum przygotowało również atrakcje z okazji 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.