PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum im. Ulmów gotowe do końca 2014 r.

  • PAP    12 lutego 2013 - 15:41
Muzeum im. Ulmów gotowe do końca 2014 r.

Jeszcze w pierwszym kwartale br. wyłoniona ma zostać w przetargu firma, która wybuduje Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej. Placówka ma powstać do końca przyszłego roku.
Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek, prace budowlane powinny rozpocząć się w drugim kwartale br.

"W tym roku planowane jest wykonanie makroniwelacji terenu i wykonanie stanu surowego - zamkniętego budynku Muzeum. Planowane nakłady finansowe na ten rok to 3,2 mln zł. W całości pochodzą z budżetu województwa" - dodał rzecznik.

Placówka ma stanąć przy głównej drodze przebiegającej przez Markową. Projekt muzeum opracowała pracownia Nizio Design International, która zwyciężyła w konkursie na koncepcję architektoniczną placówki. Budynek ma kształt długiego prostokąta, zakończony jest trójkątnym, ostrym dachem. Bryła obiektu wchodzi jakby w głąb ziemi. Przed budynkiem znajduje się obszerny plac.

Muzeum powstaje w Markowej, gdzie rankiem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów; najstarsza Stasia miała 8 lat.

W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem przyznał rodzinie Ulmów tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2004 r. odsłonięto pomnik przypominający tamte wydarzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.