PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Miasta Łodzi czeka rewitalizacja

  • JS    17 lutego 2017 - 21:17
Muzeum Miasta Łodzi czeka rewitalizacja
Pierwszy etap rewitalizacji obejmować będzie naprawę tynków, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii i detali architektonicznych (fot. uml.lodz.pl)

W drugiej połowie 2017 roku rozpocznie się długo oczekiwana modernizacja pałacu Izraela Poznańskiego, czyli aktualnej siedziby Muzeum Miasta Łodzi.
- Potrzebny jest gruntowny remont począwszy od elewacji, skończywszy na dachu, poprzez piękne zabytkowe sale, które wymagają naprawy drobnych zniszczeń, spowodowanych przez upływający czas. Budynek zostanie także przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych oraz kompleksowej obsługi osób odwiedzających - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pierwszy etap rewitalizacji obejmować będzie naprawę tynków, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii i detali architektonicznych, konserwację figur wieńczących elewację, renowację lub wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, uporządkowanie i usystematyzowanie okuć, zamków okiennych i drzwiowych. Wyremontowane będą pomieszczenia Muzeum Miasta Łodzi, m.in. piwnice wraz z izolacją ścian i posadzek, parter wraz z konserwacją wnętrz oraz wejściami od strony ul. Ogrodowej, Zachodniej i Drewnowskiej. Powstanie także winda. Kolejne etapy zakładają rewitalizację ogrodu, który musi zostać wpisany do krajowego rejestru zabytków. Procedury z tym związane już się rozpoczęły.

Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska zapowiedziała, że na czas remontów nie zamknie placówki, wręcz przeciwnie, przygotowywana jest wyjątkowa, multimedialna wystawa stała, która poświęcona będzie historii miasta. Wystawa historyczna zatytułowana „Ziemia obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi" dotyczyć będzie dziejów i rozwoju Łodzi na przestrzeni lat. W niezwykły sposób, wykorzystując przekaz audiowizualny opowiadać będzie o Łodzi, jako mieście zmieniającym się i prężnie działającym w Europie i świecie.

Miasto pozyskało fundusze unijne, ponad 14 mln zł na realizację przedsięwzięcia w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pierwszy etap kosztował będzie ok. 20 mln zł. Brakujące 6 mln zł pochodzi budżetu miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.