PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec'56 będzie mieć nową siedzibę?

  • PAP/AT    26 czerwca 2016 - 18:00
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec'56 będzie mieć nową siedzibę?
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 (fot.muzeumniepodleglosci.poznan.pl)

Piwniczne pomieszczenia, ciasnota i niewidoczne wejście - to problemy, z jakimi boryka się Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Dyrektor placówki planuje przenieść ekspozycję do nowej siedziby, która miałaby powstać w ciągu najbliższych pięciu lat.
60 lat temu, 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według badań IPN w starciach zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, upamiętniające tamte wydarzenia, powstało w 2007 roku jako oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Wśród najcenniejszych eksponatów w muzeum znajduje się m.in. oryginalna zagłuszarka Radia Wolna Europa zrzucona przez manifestantów z dachu budynku przy ul. Dąbrowskiego, makieta czołgu, tramwaj czy depozyt muzeum w Licheniu - koszulka w której zginął 13-letni Romek Strzałkowski, najmłodsza ofiara Czerwca '56.

W placówce są też archiwalne wycinki z gazet, PRL-owskie plakaty i przede wszystkim fotografie, wykonywane zarówno od strony ówczesnych służb, jak i demonstrantów.

"Zależy nam, aby muzeum inspirowało do pogłębienia wiedzy i odwoływało się do emocji, poczucia dumy. Chcemy jednocześnie, by jak najwierniej oddawało klimat Poznania połowy lat '50. Dlatego też w muzeum znajduje się m.in. wybrukowana posadzka czy typowe mieszkanie ówczesnej poznańskiej rodziny. W jednej z sal zainscenizowane jest pomieszczenie w UB, w jakim przesłuchiwano uczestników Czerwca" - powiedział dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.

Jak mówił, mimo że ekspozycja jest interesująca i kompletna, to frekwencja w placówce nie jest wysoka. "Co prawda w tym roku liczba odwiedzających jest rekordowa, ale jest to spowodowane rocznicą. W poprzednich latach, w ciągu całego roku, frekwencja nie przekraczała jednak 7-8 tys. - jest to dużo za mało. W tym samym czasie nasze inne muzea cieszą się znacznie większą frekwencją: Muzeum Uzbrojenia ok. 40 tys. odwiedzających, zaś Muzeum Powstania Wielkopolskiego - powyżej 20. tys." - powiedział.

Jednym z powodów wpływających na tak niską frekwencję jest obecna lokalizacja muzeum - ocenił. "Trzeba się mocno starać, żeby tam w ogóle trafić. Dużym problemem są już same warunki, w jakich wystawa jest eksponowana. To są piwniczne pomieszczenia, ciasnota, brak przestrzeni. Jeszcze większą trudnością jest to, że wchodzimy do muzeum prawie zupełnie niewidocznym wejściem, drzwiami robiących wrażenie drzwi kuchennych czy ewakuacyjnych" - podkreślił dyrektor.

"Staraliśmy się podkreślić wejścia cyframi, ułożonymi w datę 1956 i podświetleniem, ale nadal daleko nam do normalnych rozmiarów wejść do muzeów" - mówił.

Dyrektor liczy, że uda się przenieść ekspozycję Czerwca do nowej siedziby, ale ta mogłaby powstać najwcześniej za pięć lat. Obecnie przedsięwzięcie jest na etapie opracowywania wstępnej koncepcji i ustalania szczegółów nowej siedziby. "Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda się przesądzić lokalizację" - zaznaczył Łęcki.

Muzeum stara się podejmować kolejne działania popularyzujące jego obecną lokalizację. Jednym z nich mają być płyty mosiężne, wyznaczające ślad przejścia manifestantów - od placu Mickiewicza, a od strony ul. Kościuszki - drogę ówczesnych służb.×
KOMENTARZE (1)

  • ratio, 2016-06-27 10:12:35

    kolejne muzeum-pomnik, który dzieli Polaków. Piłsudski nigdy nie pozwolił na upamiętnienie ofiar zamachu majowego, a styropianowcy stawiają takie pomniki bez przerwy, od końca lat 80.