PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w budynku dawnego NKWD w Warszawie nie powstanie

  • PAP/Gazeta Polska codziennie    19 grudnia 2014 - 07:25
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w budynku dawnego NKWD w Warszawie nie powstanie

fot. Facebook

Wbrew wcześniejszym planom, w piwnicach budynku dawnego NKWD na warszawskiej Pradze nie powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Fundacja Strzelecka 8 odpowiedzialna za projekt zwróciła unijne dotacje przeznaczone na muzeum. Część inskrypcji pozostawionych przez Niezłomnych, nieobjęta ochroną konserwatora, może ulec zniszczeniu - informuje "Gazeta Polska codziennie".

W czasie reżimu stalinowskiego przy ul. Strzeleckiej 8 znajdowała się Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w latach 1945-1948 areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. To tam więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Czytaj też: W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Szesnaście pomieszczeń piwnicznych przy Strzeleckiej już w marcu 2013 r. zostało wpisanych przez mazowieckiego konserwatora na listę zabytków.

W tym roku miało tam powstać muzeum Żołnierzy Wyklętych. Odpowiedzialny za projekt Andrzej Amanowicz z Fundacji Strzelecka 8 stwierdził, że kwota 300 tys. zł, którą dostał z funduszy unijnych, nie wystarczy. Na gruntowny remont całej kamienicy potrzeba 10 mln zł - stwierdził.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • chory na raka nerki, 2014-12-20 13:15:36

    A dlaczego nie będzie Muzeum Żołnierzy Wyklętych ? Zapytajcie Pana Radosława Sikorskiego i Ewę Kopacz. Bez woli Narodu przekazali w prezencie pod choinkę 160 milionów złotych Kościołowi Polskiemu, na inne muzeum, których jest już kilka w naszym Kraju. To się ma gest, oczywiście z kieszeni podatnika....  rozwiń
  • msl, 2014-12-20 11:13:06

    300 tysięcy- to chyba na waciki było?