PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzyka zabrzmi w nowym gmachu

  • PAP    29 listopada 2011 - 13:09
Muzyka zabrzmi w nowym gmachu

Filharmonia Opolska kosztem ponad 21 mln zł rozbudowuje swoją siedzibę. Prace są zaawansowane w trzech czwartych, sezon 2012/13 filharmonia otworzy w nowym budynku.
Po rozbudowie kubatura filharmonii zwiększy się ponad dwa razy. Całkowity koszt inwestycji to 21,6 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich (prawie 14 mln) oraz budżetu wojewódzkiego samorządu.

Budowa biegnie zgodnie z harmonogramem, robotnicy stawiają oszklone ściany, zamykające nową część budynku. Zaczynają się już także prace przy aranżacji wnętrza. Wykonawcy powinni opuścić plac budowy w czerwcu, potem dajemy sobie czas na wszelkie odbiory i 1 września pełną parą otwieramy sezon – informuje wicedyrektor filharmonii Eliza Wyszomirska-Kurdej.

Jednym z elementów nowego wystroju filharmonii będzie szklana fontanna w kształcie harfy, o wysokości prawie 4 metrów. – Każdy element szklanej harfy będzie osobno podświetlony, woda będzie później spływać i tworzyć strumyczek przepływający przez kawiarnię. Projekty robią ogromne wrażenie, będzie to pięknie wyglądało – ocena Wyszomirska-Kurdej.

W położonym w centrum Opola (zabierz głos, oceń prezydenta) budynku pojawią się nowe pomieszczenia na garderoby i sale prób. Przybędzie także przestrzeni do organizowania działań artystycznych i wystawienniczych, pojawi się piękny taras, na którym latem będą organizowane koncerty na wolnym powietrzu, i kawiarnia, w której codziennie będzie brzmiała muzyka na żywo.

Podczas rozbudowy opolscy filharmonicy koncertują w przeróżnych miejscach – w opolskich salach koncertowych, ale także tam, gdzie na co dzień nie widuje się muzyków we frakach.

– Były m.in. koncerty w centrach handlowych, latem jeszcze przed otwarciem nowego budynku zagramy plenerowe koncerty pod odnowionym pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego – zaznacza wicedyrektor.

W jej ocenie takie wyjście poza mury filharmonii spowoduje pojawienie się nowych słuchaczy.

Już po roku 2006 – kiedy przez rok graliśmy poza naszą salę koncertową – w regularnym sezonie pojawiło się wielu nowych słuchaczy, którzy wcześniej nie bywali w filharmonii – mówi Wyszomirska-Kurdej.

Filharmonia będzie współpracować z artystami plastykami, dla których w nowym budynku pojawią się duże możliwości prezentowania swojej twórczości.

– Będą tam piękne przestrzenie wystawiennicze, będą tam prezentować się zarówno profesjonalni artyści, jak i tacy, którzy nie mieli wcześniej do tego okazji – np. studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – zapowiada wicedyrektor. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.