PARTNER PORTALU
  • BGK

Na budowie zbiornika Racibórz mają trwać prace zabezpieczające i wzmacniające

  • PAP/JS    6 grudnia 2016 - 18:29
Na budowie zbiornika Racibórz mają trwać prace zabezpieczające i wzmacniające
Zbiornik Racibórz Dolny (fot.program.odra.pl)

Na budowie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, mimo zerwania umowy z dotychczasowym wykonawcą, nadal mają trwać prace związane z zabezpieczeniem wykonanych już robót i czasochłonnym wzmacnianiem gruntu – planuje inwestor przedsięwzięcia.
Wciąż aktualny pozostaje też obecny termin zakończenia prac budowlanych przy zbiorniku - druga połowa 2019 r. - wynika z informacji po wizycie w miejscu budowy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Jak przekazała rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, na I kw. 2017 r. planowane jest rozpoczęcie przetargu na nowego wykonawcę, aby w drugiej połowie 2017 r. podpisać umowę i przez kolejne dwa lata przeprowadzić prace budowlane - obecnie wykonane mniej więcej w połowie.

Na razie, po rozwiązaniu w październiku br. umowy na budowę zbiornika z hiszpańską firmą Dragados, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW), który w imieniu Skarbu Państwa jest inwestorem tego trwającego od lat projektu, prowadzi inwentaryzację wykonanych prac.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Szczeponek przekazał, że choć budowa została przerwana, pracujący wcześniej dla Dragadosa podwykonawcy wykonują jeszcze zadania niezbędne do dokończenia z technologicznego punktu widzenia.

Z tymi podwykonawcami gliwicki RZGW będzie prawdopodobnie rozliczał się już bezpośrednio. Jednocześnie inwestor będzie starał się o zgodę współfinansującego przedsięwzięcie Banku Światowego na kontynuowanie przez dotychczasowych podwykonawców części prac - jeszcze zanim zostanie wyłoniony nowy generalny wykonawca.

Według relacji dyrektora Szczeponka chodzi przede wszystkim o wykonanie brakujących jeszcze dokumentacji projektowych, aby nowy wykonawca mógł wejść na budowę już dysponując nimi. Inne planowane prace mają wiązać się z wymianą i wzmacnianiem gruntów, co choć jest stosunkowo niedrogie, wymaga czasu związanego m.in. z procesem ich konsolidacji.

RZGW wśród powodów zerwania w połowie października umowy z Dragadosem wymieniał opóźnienia i wzrost kosztów. Gliwicka prokuratura od maja br. prowadzi postępowanie ws. nieprawidłowości przy budowie - w tym użycia do konstrukcji zapór nieodpowiedniego materiału.

Pod koniec października br. wiceminister środowiska Mariusz Gajda mówił, że Dragados w tym roku przedstawił nowy harmonogram robót z ceną 1,8 mld zł (dwukrotnie więcej niż w przetargu); proponował też drogie i nieadekwatne technologie. W jego opinii do problemów z tym wykonawcą przyczyniły się "nieprecyzyjny" pierwotny projekt, skutkujący m.in. koniecznością prowadzenia dodatkowych badań i przygotowywania projektów wykonawczych, a także praca pierwotnego, zewnętrznego - wobec wymogów Banku Światowego - inżyniera kontraktu.

To również wobec nacisku Banku Światowego, akcentował Gajda, w 2013 r. w przetargu na wykonawcę wybrano najtańszą ofertę Dragadosa - wbrew rekomendacji komisji przetargowej (pierwotnie firma miała wykonać prace w 48 miesięcy - do 2017 r. - za 936 mln zł).

Obecnie koszt zbiornika, razem z już poniesionymi wydatkami, szacowany jest na 1,3 mld zł. Na kolejne 800 mln zł szacowana jest planowana zmiana jego funkcji ze zbiornika suchego na wielofunkcyjny, mokry. Będzie to możliwe w perspektywie kolejnych latach po zakończeniu budowy zbiornika według obecnego projektu.

Na razie zbiornik Racibórz Dolny ma być zbudowany jako polder (suchy zbiornik wypełniany wodą tylko przy powodzi). Jego zapora czołowa ma mieć 4 km długości (znajdzie się tam budowla przelewowo-spustowa), zapora lewobrzeżna - 9,6 km, a prawobrzeżna - 8,8 km. Zapory mają być konstrukcjami ziemnymi do ok. 10 m wysokości.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.