PARTNER PORTALU
  • BGK

Na czym zarabiają polskie stadiony?

  • Polskie Radio    10 lipca 2014 - 18:35
Na czym zarabiają polskie stadiony?

Stadiony - to najbardziej kosztowna pozycja organizowanych imprez w piłce nożnej. Ile naprawdę kosztuje budowa wielkich aren i czy są w stanie na siebie zarobić, mówi Jakub Potocki z Lion’s House.
Jak wylicza ekspert, Brazylia wydała na przygotowania do mundialu ok. 5 mld dolarów, z czego budowa lub modernizacja 12 stadionów pochłonęła ok. 3,7 mld dolarów. - To oznacza, że na każdy z tych obiektów przeznaczono ok. 300 mln dolarów. W Polsce nakłady na każdy z czterech wybudowanych obiektów wyniosły średnio o 50 mln dol. więcej.

Stadion Narodowy to najdroższy i w pewnym sensie najbardziej kontrowersyjny z czterech obiektów wybudowanych na Euro 2012. Powstał on na miejscu dawnego Stadionu X-lecia za kwotę 1,9 mld zł.

I wszystko wskazuje na to, że cały rok 2014 obiekt zakończy nad kreską. - W maju zysk tego obiektu wyniósł 1,6 mln zł, w czerwcu szacunki mówią o 800 tys. zł - podlicza ekspert. Szacuje, że najwięcej - 50 procent przychodów pochodzi z dużych imprez - np. koncertów.

Jak jednak zauważa inne polskie stadiony nie mają tak komfortowej sytuacji. Np. PGE Arena spłaca dług wynoszący 6 mln zł.

Bo stadiony to jednak nie tylko płyta boiska i trybuny. Wewnątrz kryją komercyjną powierzchnię, która przeznaczona jest na biura, lokale handlowo-usługowe, sale konferencyjne i loże VIP.

Stadion we Wrocławiu specjalizuje się w wynajmowaniu powierzchni biurowych, których posiada aż 9 tys. m kwadratowych. Z tego ponad połowa już jest wynajęta.

Obiekt w2 Poznaniu skupia się z kolei na konferencjach -posiada 30 sal gdzie organizuje się tego typu spotkania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.