PARTNER PORTALU
  • BGK

Na dokończenie stadionu potrzeba 64 mln. Radni zgodzili się na kredyt

  • AW    29 sierpnia 2016 - 16:37
Na dokończenie stadionu potrzeba 64 mln. Radni zgodzili się na kredyt
Głosowanie nad zaciągnięciem kredyty odbyło się 29 sierpnia (fot.slaskie.pl/Tomasz Żak)

• Samorząd województwa śląskiego zaciągnie 64 mln zł kredytu na dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego.
• Jest to związane głównie z planami realizacji nowych przedsięwzięć inwestycyjnych mających wzmocnić pierwotnie zaplanowane funkcje stadionu i poprawić jego konkurencyjność.
• Stadion Śląski ma być nie tylko areną rozgrywek piłkarskich, ale też lekkoatletycznych a nawet biathlonowych.
Przypomnijmy, w 2013 roku zarząd woj. śląskiego, po awarii zadaszenia, zdecydował o wykonaniu nowego projektu dachu. Łączny koszt dokończenia realizacji dachu zamknął się w kwocie 70 mln zł.

- Po odliczeniu 13 mln zł, które zostały z realizacji tego zadania przed awarią, łączna kwota różni się od zakładanej wówczas o 57 mln zł. Na przetargach dotyczących ogrodzenia, prac elektrycznych i kubaturowych zaoszczędzono 13 mln zł. Zarząd zdecydował też o przebudowie strefy wejścia, dodatkowym obiekcie szatniowym, podniesieniu standardu funkcji hotelowej i przystosowaniu obiektu do możliwości uprawiania biathlonu. Te prace mogą kosztować kolejne 23 mln zł. Z zsumowania oszczędności i wydatków wynika kwota 64 mln zł - wylicza biuro prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego.

Modernizacja Stadionu Śląskiego ma się zamknąć w III kwartale przyszłego roku, a jej całkowity koszt wyniesie ok. 650 mln zł.

Stadion Śląski ma być nie tylko areną rozgrywek piłkarskich. Obowiązuje porozumienie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zakłada ono udostępnienie obiektu na zasadzie pierwszeństwa do treningów i zawodów organizowanych przez PZLA. Wykorzystaniem obiektu stadionu oraz tras w Parku Śląskim zainteresowany jest Polski Związek Biathlonu, w porozumieniu z którym powstaje strzelnica. Wojewódzka arena pozostanie także miejscem spektakularnych koncertów, wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

-Będziemy zabiegać, by Stadion Śląski był lekkoatletycznym Stadionem Narodowym – powiedział przed sesją Sejmiku Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie wykluczył, że na Śląskim może powstać także ośrodek szkoleniowy.

Plany ze Śląskim wiąże także Polski Związek Biathlonu. - Mamy pomysły na zagospodarowanie strzelnicy i obiektu. Chcemy, aby zostały utworzone trasy crossowe oraz nartorolkowe – powiedział Stanisław Kępka, wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu. Podkreślił także, że Śląski może być ośrodkiem szkoleniowym dla zawodników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.