Na dokończenie stadionu potrzeba 64 mln. Radni zgodzili się na kredyt

• Samorząd województwa śląskiego zaciągnie 64 mln zł kredytu na dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego.
• Jest to związane głównie z planami realizacji nowych przedsięwzięć inwestycyjnych mających wzmocnić pierwotnie zaplanowane funkcje stadionu i poprawić jego konkurencyjność.
• Stadion Śląski ma być nie tylko areną rozgrywek piłkarskich, ale też lekkoatletycznych a nawet biathlonowych.
Na dokończenie stadionu potrzeba 64 mln. Radni zgodzili się na kredyt
Głosowanie nad zaciągnięciem kredyty odbyło się 29 sierpnia (fot.slaskie.pl/Tomasz Żak)

Przypomnijmy, w 2013 roku zarząd woj. śląskiego, po awarii zadaszenia, zdecydował o wykonaniu nowego projektu dachu. Łączny koszt dokończenia realizacji dachu zamknął się w kwocie 70 mln zł.

- Po odliczeniu 13 mln zł, które zostały z realizacji tego zadania przed awarią, łączna kwota różni się od zakładanej wówczas o 57 mln zł. Na przetargach dotyczących ogrodzenia, prac elektrycznych i kubaturowych zaoszczędzono 13 mln zł. Zarząd zdecydował też o przebudowie strefy wejścia, dodatkowym obiekcie szatniowym, podniesieniu standardu funkcji hotelowej i przystosowaniu obiektu do możliwości uprawiania biathlonu. Te prace mogą kosztować kolejne 23 mln zł. Z zsumowania oszczędności i wydatków wynika kwota 64 mln zł - wylicza biuro prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego.

Modernizacja Stadionu Śląskiego ma się zamknąć w III kwartale przyszłego roku, a jej całkowity koszt wyniesie ok. 650 mln zł.

Stadion Śląski ma być nie tylko areną rozgrywek piłkarskich. Obowiązuje porozumienie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zakłada ono udostępnienie obiektu na zasadzie pierwszeństwa do treningów i zawodów organizowanych przez PZLA. Wykorzystaniem obiektu stadionu oraz tras w Parku Śląskim zainteresowany jest Polski Związek Biathlonu, w porozumieniu z którym powstaje strzelnica. Wojewódzka arena pozostanie także miejscem spektakularnych koncertów, wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

-Będziemy zabiegać, by Stadion Śląski był lekkoatletycznym Stadionem Narodowym – powiedział przed sesją Sejmiku Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie wykluczył, że na Śląskim może powstać także ośrodek szkoleniowy.

Plany ze Śląskim wiąże także Polski Związek Biathlonu. - Mamy pomysły na zagospodarowanie strzelnicy i obiektu. Chcemy, aby zostały utworzone trasy crossowe oraz nartorolkowe – powiedział Stanisław Kępka, wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu. Podkreślił także, że Śląski może być ośrodkiem szkoleniowym dla zawodników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE