PARTNER PORTALU
  • BGK

Na dworcu w Katowicach góra dwa "kielichy"

  • Piotr Stefaniak    14 września 2010 - 15:18
Na dworcu w Katowicach góra dwa "kielichy"

Polskie Koleje Państwowe nie zgodzą się na pozostawienie oryginalnych filarów kielichowych, utrzymujących sklepienie katowickiego dworca ze względu na bezpieczeństwo pasażerów - informuje Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy grupy.
Badania ekspertów Politechniki Śląskiej potwierdziły, że konstrukcja ta od wielu lat ulega systematycznej korozji. "Wszelkie działania naprawcze jedynie opóźnią negatywne procesy w istniejącej konstrukcji" - orzekli w specjalnej ekspertyzie inżynierowie budowlani. W raporcie naukowców Politechniki Śląskiej potwierdzono liczne zarysowania, zawilgocenia, przecieki i ubytki w konstrukcji żelbetowych kielichów. W 87 proc. próbek zbrojenia betonowych rdzeni, wyciętych z różnych miejsc konstrukcji, stwierdzono wysoką korozję.

Katowickie kielichy zostaną odtworzone w obecnej formie, a władze PKP S.A. zastanawiają się nad możliwością utrzymania dużych fragmentów jednego-dwóch kielichów jako swoistego pomnika czasów, w których powstały i kunsztu ich projektantów. Prace budowlane rozpoczną się w ciągu najbliższych tygodni.

- Kolejny protest nielicznej grupy obrońców katowickich kielichów nie zmieni decyzji PKP S.A. - oświadczył Jacek Prześluga, wiceprezes zarządu spółki. - Sztucznie podsycana akcja "Gazety Wyborczej", happeningi czy symboliczna sprzedaż kielichów nakręcają zainteresowanie opinii publicznej i świetnie służą promocji tego miejsca, ale decyzja już zapadła.

Według niego, u jej podstaw leży "priorytet bezpieczeństwa" pasażerów i to w perspektywie najbliższych 50-100 lat, bo na taki okres projektuje się podobne budowle.

Zgodnie z zapisami pozwolenia na budowę, wydanego przez wojewodę śląskiego, konstrukcja kielichów zostanie wiernie odtworzona według oryginalnej technologii powstania (materiały, faktura i forma architektoniczna). Takie rozwiązania stosuje się na całym świecie, gdy stan cennych obiektów czy konstrukcji architektonicznych nie pozwala na ich pozostawienie w pierwotnej konstrukcji. To podniesie koszt inwestycji, ale jednocześnie przyczyni się do zachowania stylistyki dworca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.