Na lotnisku w Szymanach powstanie terminal za 60 mln zł

- Firma Skanska za 60 mln zł wybuduje terminal pasażerski na lotnisku regionalnym w Szymanach koło Szczytna (Warmińsko-Mazurskie). Została wybrana przez komisję przetargową spośród trzech firm - podał prezes spółki realizującej inwestycję Leszek Krawczyk.
Na lotnisku w Szymanach powstanie terminal za 60 mln zł

Oferty na budowę terminalu złożyły oprócz firmy Skanska także: konsorcjum Porr Polska i Elektrobudowa.

Jak poinformował prezes spółki samorządowej Warmia i Mazury Leszek Krawczyk, po podpisaniu w poniedziałek protokołu o wyborze wykonawcy musi upłynąć 10 dni na uprawomocnienie się decyzji. "Jeśli żadna z odrzuconych firm nie złoży odwołania, to decyzja o wyborze uprawomocni się i Skanska może wejść na plac budowy" - wyjaśnił.

Dodał, że Skanska w ofercie deklarowała, iż chce zbudować terminal do 30 września 2015 roku, udzielając 120-miesięcznej gwarancji. Firma chce zrealizować tę inwestycję za 60,6 mln zł.

Spółka Warmia i Mazury początkowo zamierzała przeznaczyć na budowę terminalu 55 mln 350 tys. zł. Jednak - jak podkreślił Krawczyk - wygospodarowano dodatkowe pieniądze na realizację inwestycji.

Budynek terminalu ma nawiązywać architektonicznie do mazurskiego krajobrazu - ma zawierać motyw odlatujących żurawi, strefę zieleni oraz małe lustra wody. Projekt autorstwa architekta z Olsztyna Tomasza Lelli ze Studia Form Architektonicznych wybrano z 65 nadesłanych propozycji.

Koncepcja terminalu zakłada, że początkowo obsłuży on 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie - 500 tys. Budynek będzie podzielony na kilka stref: przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminalu oraz zespół pomieszczeń technicznych.

Koszt budowy lotniska szacowany jest na 200 mln zł; unijne dofinansowanie ma wynieść do 76 proc.

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu - polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE