PARTNER PORTALU
 • BGK

Na Lubelszczyźnie stanie kopalnia węgla

 • PAP    14 kwietnia 2014 - 16:48
Na Lubelszczyźnie stanie kopalnia węgla

- Pod koniec 2016 r. spółka PD Co zamierza rozpocząć budowę kopalni węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Inwestycja ma kosztować ponad 3 mld zł, kopalnia ma zatrudnić około 2 tys. pracowników.
PD Co jest polską spółką-córką australijskiej spółki Prairie Downs Metals Limited, powołaną do wybudowania kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2012 r. otrzymała ona cztery koncesje na rozpoznanie złóż węgla na Lubelszczyźnie, obejmujące 184 kilometry kwadratowe terenów położonych w pobliżu kopalni w Bogdance.

"Naszym celem jest rozpoczęcie realizacji inwestycji pod koniec 2016 r. Konkretna data zależała będzie od daty uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie wydobywania węgla" - powiedział w Lublinie dyrektor generalny Prairie Downs Metals Limited Ben Stoikovich na konferencji poświęconej prezentacji inwestycji.

Stoikovich podał, że pierwszy etap budowy nowej kopalni będzie kosztował ponad 3 mld zł. "Główne wydatki kapitałowe będą poniesione na stację wzbogacania węgla, dwa szyby górnicze, infrastrukturę zaplecza, system zasilania i bocznicę kolejową" - powiedział Stoikovich.

Przy budowie zatrudnienie ma znaleźć 1,7 tys. pracowników, a w samej kopalni - 2 tys.

Ambasador Australii w Polsce Jeann Dunn powiedziała, że choć oba kraje leżą po przeciwległych stronach globu, to łączy je górnictwo węglowe. "W kopalniach w Australii jest zatrudnionych wielu Polaków, którzy wnoszą swój wkład w ich działalność oraz budowę społeczności lokalnych. Pracownicy kopalni australijskich mają też okazję przybycia do Polski i realizacji inwestycji" - powiedziała Dunn.

Wspieranie inwestycji zadeklarował marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman. "Każde tego typu przedsięwzięcie, które będzie tworzyło nowe miejsca pracy, jest niezwykle istotne. Mamy środki finansowe z nowej perspektywy unijnej i moglibyśmy je przeznaczyć na budowę infrastruktury wokół takiej inwestycji" - powiedział.

PD Co kończy obecnie prace związane z rozpoznaniem złoża. W ubiegłym roku spółka wykonała cztery wiercenia w gminach: Cyców, Wierzbica i Siedliszcze. W tym roku wykonane mają być trzy kolejne odwierty badawcze; wiercenie pierwszego z nich już się rozpoczęło. Jak podał prezes PD Co Janusz Jakimowicz, jeśli spółka otrzyma koncesję wydobywczą w 2016 r., kopalnia mogłaby ruszyć w 2021 lub w 2022 r.

Wstępne analizy węgla występującego w obrębie koncesji PD Co pokazują, że jest on wysokiej jakości, może być klasyfikowany jako węgiel półkoksujący albo wysokoenergetyczny. Jego wartość opałowa wynosi powyżej 7 tys. kilokalorii na kilogram. Plany PD Co przewidują, że nowa kopania ma rocznie wydobywać 7 do 10 mln ton węgla przez co najmniej 25 lat. Zasoby węgla na koncesjach PD Co szacowane są na 1,6 mld ton.

Były wieloletni prezes kopalni w Bogdance Stanisław Stachowicz powiedział PAP, że "kibicuje" tej inwestycji. "Jej powodzenie będzie zależało od koniunktury, od światowych cen węgla. W Polsce nie jest tak łatwo wydobywać węgiel, ale jest rynek. Ten węgiel jednak głęboko zalega, nie tak jak w Indonezji, gdzie zdejmuje się palmy z trawą i można koparką węgiel ładować" - powiedział Stachowicz.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Eterno Vagabundo, 2014-04-15 18:57:07

  Więc dowiedzieliście Się Polacy zatem, Że kto ma forsę, Ten rządzi światem. A ten kto ma włości Lecz kasy mu brakuje, Tego się dzisiaj Żebrakiem mianuje.
 • Chełmianin N, 2014-04-14 22:57:57

  Obłędu dostali i pismo Polskiej Akademii Naukowej ktoś blokuje, a to znaczy Polacy, że w Polsce wolnej historię Polski się tuszuje!!! Region Lubelszczyzna nie istnieje,a ktoś na tym punkcie głupieje!!!
 • Tu jest Ziemia Chełmska., 2014-04-14 20:03:53

  Pismaki pamiętajcie, że Lubelszczyzny nie ma, a województwo lubelskie,to nie lubelska ziemia. Kto zaprzecza prawdę, zasługuje na pogardę!! Kto kłamstwo propaguje na tępaka zasługuje! Kto czytać umie,to pojmie co ma być w rozumie!! Wam się tłumaczy, że historii już nikt nie zmieni i że Lubels...kiego w Lubelszczyznę się nie zamieni. Mądrzy wyjaśnili i teren Lubelszczyzny zawęzili, po to, żebyście się swoich niecnych myśli wyzbyli. Tumany, nieuki itp. mają myślenie ograniczone, 
i nie umieją pojąć, że ich IQ zostało wypaczone!! Kto ma umysł szlachetny, a nie zbłąkanej owieczki, to niech Lubelszczyznę przeniesie między bajeczki! Cyców,Wierzbica i Siedliszcze, to chełmska ziemia, zaś województwo lubelskie, to nie lubelska ziemia!!  rozwiń