PARTNER PORTALU
  • BGK

Na mistrzostwa zabraknie 200 km autostrad

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 września 2010 - 07:01

Kontrakt na budowę ostatniego odcinka autostrad na euro rząd podpisze w czwartek. Ale z wieloma trasami do 2012 r. i tak nie zdąży.
Umowa o wartości 1,8 mld zł na wybudowanie 41 km autostrady A4 z Rzeszowa do Jarosławia trafi do konsorcjum Polimex-Mostostal i słowackiej firmy Doprastav. Droga ma być oddana na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Oznacza to, że polsko-słowackiemu konsorcjum na ukończenie budowy pozostało tylko 20 miesięcy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma jeszcze kompletu pozwoleń na ponad 40 obiektów inżynieryjnych położonych wzdłuż trasy, m.in. na mosty, wiadukty i przejścia dla zwierząt.

Ekspresowe rozpoczęcie prac storpedować mogą też lokalni politycy, którzy w przedwyborczej gorączce w zamian za udostępnienie budowlańcom lokalnych dróg dla setek ciężarówek wożących sprzęt i materiały przedstawiają nierealne żądania. Np. w miejscu zdewastowanej szosy domagają się – po zakończeniu układania autostrady – nowej drogi z chodnikiem i ścieżką rowerową.

Z tego powodu np. prace na autostradzie A4 z Krakowa do Tarnowa do dzisiaj nie rozpoczęły się na całym odcinku.

Mimo tych kłopotów GDKKiA zapowiada, że drogi powstaną na czas. Ale eksperci są sceptyczni. Według nich do euro 2012 na pewno nie powstanie 91 km autostrady A2 z Łodzi do Warszawy (cztery z pięciu odcinków trasy nie mają pozwoleń na budowę) oraz blisko 90 km A4 z Rzeszowa do granicy z Ukrainą (prace zaczęły się dopiero na 25 z blisko 90 km trasy). Pod znakiem zapytania stoi też ukończenie niektórych fragmentów 140-km autostrady A1 z Torunia do Łodzi – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.