PARTNER PORTALU
  • BGK

Na nowe elektrownie potrzeba nawet 100 miliardów

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    13 lutego 2010 - 08:53

Około połowy dochodów budżetu państwa potrzebują polskie firmy energetyczne, żeby zbudować nowe elektrownie. Skąd wezmą pieniądze?
Prezesi państwowych firm energetycznych – PGE, Taurona, Enei i Energi – zapowiadają, że lada chwila uruchomią inwestycje na skalę niewidzianą od czasów PRL. Każda spółka ma zainwestować ponad 20 mld zł, czyli razem tyle, ile wynosi połowa dochodów budżetu państwa. Nowe elektrownie muszą powstać, bo bez nich nie będziemy mieć prądu.

Wkrótce ruszą przetargi. Na razie jeden ogłosiła tylko Polska Grupa Energetyczna – w Opolu. Poznańska Enea zapowiada, że ogłosi zamówienie na budowę nowego bloku w Elektrowni Kozienice. Gdańska Energa w za kilka miesięcy rozpisze przetarg na nowy blok w Ostrołęce.

Planów jest mnóstwo, łącznie z budową do 2020 r. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która ma należeć do PGE. Tyle że nie wiadomo, kto da pieniądze na sfinansowanie tych inwestycji. Spółki same ich nie udźwigną.

Jeśli banki nie sfinansują elektrowni, to będą to musieli zrobić odbiorcy energii. Jej ceny wzrosną do poziomu cen na Zachodzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Emigrant z IRE, 2010-02-16 00:55:49

    Irlandia to jeden z najdrozszych krajow w EU i 1kWh kosztuje 14 centow=56 gr; Czy Polacy tyle zarabiaja by miec "Swiatowe Ceny Energii elektrycznej"??? No chyba, ze Tusk chce w Polsce zrobic DRUGA IRLANDIE........... Ale Panie Donaldzie MINIMALNA PLACA brutto /h wystarcza Irland...czykowi na zaplacenie 60ciu kWh, prosze to wziac pod uwage !  rozwiń