PARTNER PORTALU
 • BGK

Na Podkarpaciu powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe warte 14 mln zł

 • PAP/AKC    27 kwietnia 2018 - 13:33
Na Podkarpaciu powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe warte 14 mln zł
Centrum będzie wyposażone w specjalistyczny sprzęt (fot. pixbay)

W Jasionce na Podkarpaciu powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe nowych technologii w dziedzinie elektrofizjologii i kardiochirurgii. Cała inwestycja kosztować ma ponad 14 mln zł, z czego 8,2 mln zł to dotacja unijna. Koniec uzbrajania centrum zaplanowano na drugi kwartał 2019 r.
 • Działająca od lutego w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce (woj. podkarpackie) firma Medinice zamierza wybudować Centrum Badawczo-Rozwojowe.
 • Inwestycja kosztować będzie ponad 14 mln zł. Część pieniędzy stanowi dotacja pochodzące z unijnych środków.
 • Zgodnie z założeniami, pierwsze uruchomienia maszyn przewidziane są na trzeci lub czwarty kwartał br., natomiast koniec uzbrajania centrum na drugi kwartał 2019 r.

Firma Medinice zajmuje się poszukiwaniem i rozwijaniem innowacyjnych technologii z obszaru kardiologii, przyspieszających i poprawiających proces diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia.

Dzięki dotacji z resortu inwestycji i rozwoju firma wybuduje w Jasionce Centrum Badawczo-Rozwojowe nowych technologii w dziedzinie elektrofizjologii i kardiochirurgii. Cała inwestycja kosztować ma ponad 14 mln zł, z czego 8,2 mln zł to dotacja unijna.

Jak podkreślił prezes Medinice Sanjeev Choudhary w Jasionce firma ma bardzo dobre warunki do rozwoju. - Przemysł automotive czy aerospace, który stale przyciąga naukowców, badaczy czy inwestorów, a który jest tutaj, stwarza ogromne możliwości do stworzenia technologii medycznych, mogących sprostać każdemu zadaniu - uważa.

Centrum Badawczo-Rozwojowe zostanie wyposażone w specjalistyczne i wysoko precyzyjne maszyny do inżynierii odwrotnej (skaner 3D), maszyny do obróbki CNC czy druku przestrzennego spiekające proszki metali i polimerów. Na wyposażeniu będzie również drukarka do żywic światło utwardzalnych, wytłaczarka do przewodów czy laser zawierający technologię spawania, cięcia, hartowania, drążenia z manipulatorem 3D.

W centrum będą też piece do rozprężania stali i tytanu oraz piaskarki. Natomiast na komputerach zostanie zainstalowane oprogramowanie do edycji rastrowej, projektowania 3D CAD wraz z narzędziami analitycznymi.

- Zgodnie z założeniami, pierwsze uruchomienia maszyn przewidziane są na trzeci lub czwarty kwartał br., natomiast koniec uzbrajania centrum na drugi kwartał 2019 r. - zaznaczył Choudhary.

Zdaniem prezesa Medinice, firma będzie w stanie wejść także na inne rynki niż medyczny, wymienił m.in. przemysł lotniczy czy motoryzacyjny.

Dzięki budowie centrum prace znajdzie ponad 10 osób, głównie to specjaliści z dziedziny sterowania numerycznego CNC i technologii druku przestrzennego 3D. Poszukiwanie będą również konstruktorzy CAD/CAM czy specjaliści do obróbki zdjęć ze standardu DICOM.

Medinice niedawno podpisała też umowę na 20 mln zł bezzwrotnej dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge Alfa. Pieniądze będą wykorzystane w zakresie tworzonego w ramach Grupy Medinice funduszu MediAlfa, który będzie wspierał projekty badawczo-rozwojowe z obszaru med-tech.

- Dzięki dotacji oraz wkładowi własnemu w kwocie 5 mln zł, chcemy w ciągu trzech lat zainwestować w ok. 20 projektów z zakresu technologii medycznych na wstępnym etapie rozwoju, od pomysłu i koncepcji do wyjścia z fazy laboratoryjnej - dodał Choudhary.

Medinice opracowała już kilkanaście technologii. Jedną z nich jest m.in. innowacyjna opaska uciskowa PacePress, która zwiększa komfort pacjentów np. po wszczepieniu rozrusznika serca i poprzez właściwy ucisk zapobiega powikłaniom po takim zabiegu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.