PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Podzamczu zagrają fontanny

  • KB    5 maja 2010 - 10:31
Na Podzamczu zagrają fontanny

Podzamcze czekają wielkie zmiany. Na jego terenie (Skwer im. I Dywizji Pancernej w Warszawie) rozpoczyna się budowa fontanny multimedialnej światło – woda – dźwięk. Będzie jak w Paryżu?
Realizacja parku fontann startuje w środę 5 maja, od rozbiórki starej niecki fontanny, a zakończy się (w zależności od warunków atmosferycznych) na przełomie IV kwartału 2010r. i I kw. 2011r. 
 
Inwestycja jest realizowana w oparciu o koncepcję firmy „Forma” Studio Architektury Sp. z o.o. Projekt modernizacji Podzamcza zakłada uporządkowanie tego niemal 5 ha zieleńca.
 
W związku z prowadzoną inwestycją planuje się wykonanie nowych nasadzeń 17 sztuk jabłoni, 3 sztuk klonów o obwodzie pnia do 90 cm i wysokości do 9m, 270 sztuk grabów oraz 770m2 bylin. Spośród 196 drzew rosnących na skwerze wycięto 11 - z północnej części skweru. 
 
W ramach projektu zostaną wymienione wszystkie nawierzchnie utwardzone wraz z nawierzchnią ul. Rybaki. W miejsce asfaltu i płyt betonowych wprowadzona zostanie uszlachetniona kostka oraz nawierzchnie alejek z mieszanki Hanse Granda. 
 
Całość kompozycji parkowej spinać będzie ciekawe oświetlenie parkowe wysokie, oświetlenie skweru niskie, iluminacja muru klasztornego, podświetlenie wybranych drzew w części parkowej oraz duża ilość ław zlokalizowanych w alejkach pod koronami drzew oraz ławek w pozostałej części skweru. 
 
Główną atrakcją modernizowanego Podzamcza będą zaprojektowane fontanny. Rozbiórce ulegnie istniejąca fontanna o całkowicie wyeksploatowanej niecce i urządzeniach technicznych, która zużywa ogromne ilości wody ze względu na przepuszczalność zerodowanych warstw izolacyjnych starej niecki oraz brak systemu zamkniętego przepływu wody. Nowa fontanna wraz z fontanną liniową dzięki specjalnym, nowoczesnym systemom dysz dawać będzie nieskończone możliwości tworzenia obrazów i kompozycji wodnych w czasie dnia, wzbogaconych dodatkowo kolorowym światłem wieczorami. Fontanny te będą również uczestniczyć w pokazach multimedialnych światło-woda-dźwięk. 
 
Koncerty fontann planowane są jako 30 minutowe pokazy sobotnie po zmierzchu. Do koncertów wykorzystana zostanie głównie muzyka klasyczna, często w nowej, współczesnej odsłonie. Na fontannie głównej zamieszczone zostaną dysze tworzące ekran wodny, na którym wyświetlane będą 5-minutowe filmy o Warszawie oraz obrazy Warszawy historycznej oraz Warszawy współczesnej. 
 
Wykonawcą generalnym budowy fontann jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa S.A., WATERSYSTEM Sp. z o.o. i OASE GmbH. Wykonawcą generalnym modernizacji skweru jest konsorcjum złożone z firm: ADROG oraz PLENERIA. Inwestycję koordynuje stołeczny Zarząd Terenów Publicznych. Koszt wykonania parku fontann wyniesie 11,5  mln zł, z czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pokryje wartość robót za 4,5 mln zł jako sponsor generalny inwestycji. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • anna m, 2010-05-11 10:33:40

    zgadzam się - kicz, kicz i jeszcze raz kicz. Już widzę ten Paryż..
  • Jacek Dobrowolski, 2010-05-07 11:19:41

    Mimo protestów SARP'u, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami, mieszkańców Starówki i Przeoryszy klasztoru ss.Sakramentek, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w strefie buforowej klasztoru buduje się betonowy kicz z Las Vegas z 4 wieżami multimedial...nymi, w całkowitej dysharmonii z chronioną panoramą Starówki i kosztemwyrębu starodrzewu. Co za brak szacunku dla kultury wysokiej i środowiska!  rozwiń