PARTNER PORTALU
  • BGK

Na pogórniczych terenach w Kleczewie będzie park wypoczynkowy

  • PAP    10 maja 2013 - 18:29
Na pogórniczych terenach w Kleczewie będzie park wypoczynkowy

Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej powstał w Kleczewie (Wielkopolska) na terenach pogórniczych. Warta prawie 5 mln złotych inwestycja jest częścią projektu rewitalizacja takich terenów. W piątek oddano park do użytku.
"Tam, gdzie jeszcze kilka lat temu pracowały ciężkie maszyny przy wydobyciu węgla, dziś nie ma śladu po wielkim przemyśle. Otwierane dziś inwestycje to przykład dobrego wykorzystania środków unijnych dla rekultywacji terenów pokopalnianych - powiedział podczas uroczystości otwarcia obiektu wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Jak poinformował urząd gminy w Kleczewie, celem inwestycji była rewitalizacja terenów wokół jeziora po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego z uwagi na postępującą degradację oraz nadanie temu obszarowi funkcji rekreacyjno - turystycznej.

Koszt inwestycji to ponad 4,76 miliona złotych zł, z czego 3,3 mln zł gmina pozyskała z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 w ramach "rewitalizacji zdegradowanych obszarów poprzemysłowych i powojskowych".

Na terenie wokół jeziora w Kleczewie powstały: tereny treningowe dla quadów, pomosty pływające, slip do wodowania lekkich łodzi, wiata grillowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy na palach, plac zabaw oraz zielona szkoła z tarasem widokowym. Całość uzupełniają chodniki pieszo - rowerowe, ścieżki rekreacyjne i droga dojazdowa wraz z miejscami postojowymi.

Lokalny samorząd planuje na tym terenie organizację różnego rodzaju imprez, festynów, pikników. Administratorem terenu oraz obiektów jest Miejsko - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kleczewie.

W Kleczewie w latach 70-tych XX wieku zlokalizowano kopalnię węgla brunatnego. Przez wiele lat kopalnia, oraz pobliskie elektrownie i huta aluminium w Koninie w istotny sposób wpływały na degradację środowiska naturalnego w okolicy. Na trenie gminy w dalszym ciągu trwa eksploatacja złóż węgla brunatnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.