PARTNER PORTALU
  • BGK

Na polskich drogach przybywa autobusów

  • wnp.pl    11 marca 2015 - 20:59
Na polskich drogach przybywa autobusów

Produkty z Bolechowa niezmiennie utrzymują się w czołówce polskiego rynku autobusów, a wśród pojazdów miejskich - liderują/ fot. Solaris

W ciągu dwóch miesięcy 2015 r. polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie 231 nowych autobusów. To więcej o 98 niż rok wcześniej (+74%).
Najnowsze analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy JMK na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wskazują, że autobusy są cały czas na fali wznoszącej i mimo słabszego statystycznie wyniku odnotowanego w grudniu, imponują "kondycją".

W drugim miesiącu roku zarejestrowano 84 pojazdy (o 5 więcej niż rok temu), w tym najwięcej MINI - 43 szt. (+18 szt.) oraz miejskich - 27 szt. (+ 7). Zdecydowanie słabiej niż rok temu zaprezentowały się autobusy międzymiastowe – 1 szt. oraz turystyczne – 13 szt.

Wyniki po dwóch miesiącach roku ponownie zapewniły pozycję lidera marce Mercedes-Benz (83 szt.). To dzięki wynikom w segmencie MINI, gdzie klasyfikuje się konstrukcje o masie całkowitej poniżej 8 ton. W tym roku polscy przewoźnicy zarejestrowali 79 pojazdów Mercedesa tego typu One plus kilka autobusów turystycznych. Przełożyło się to na udział marki w całym rynku na poziomie prawie 36%.

Drugi w ogólnym rankingu Solaris, wraz z pomyślną koniunkturą w segmencie pojazdów miejskich, poprawił swoją sprzedaż. Producent z Bolechowa zarejestrował łącznie 55 autobusów (+53 r/r). Trzecią pozycję - podobnie jak w generalnej klasyfikacji za rok 2014 - zajmuje Solbus (35). Potem jest niemiecki MAN (15). Wszystkie sprzedane w tym roku pojazdy marki zostały wyprodukowane w fabrykach w Sadach i Starachowicach. Tym samym w styczniu i lutym w zakresie udziału w rynku autobusów, które powstały w krajowych fabrykach uzyskano świetny wynik 107 szt. (46% całości). Dla porównania – w całym 2014 r. zarejestrowano łącznie 479 autobusów wyprodukowanych w Polsce (31%).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.