PARTNER PORTALU
  • BGK

Na pomoc zalanym kościołom

  • JL    14 lipca 2010 - 10:11
Na pomoc zalanym kościołom

Zarząd Małopolski zadecydował o przyznaniu wsparcia finansowego z budżetu województwa na zabezpieczenie zalanych w tegorocznej powodzi kościołów.
Po 70 tys. zł dostanie parafia w Łapanowie na interwencyjny, popowodziowy program prac konserwatorskich w kościele św. Bartłomieja Apostoła oraz parafia w Binarowej na prace zabezpieczające konstrukcję kościoła św. Michała Archanioła. Obie świątynie stoją na Szlaku Architektury Drewnianej. Pomoc wynika z konieczności podjęcia prac interwencyjnych zabezpieczających zagrożone cenne zabytki.

Kościół w Łapanowie, wzniesiony pierwotnie w 1529 r., w 1614 r. został odbudowany po zniszczeniach (dodano nową kaplicę przy nawie). Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XIX w., ale są w nim także cenne rzeźby z przełomu XVI i XVII w. oraz kamienna chrzcielnica gotycka z XVI w.

Po ostatniej powodzi zalane zostało wnętrze kościoła (woda o wysokości ponad metra stała w świątyni 16 godzin). Teraz w zabytkowym obiekcie konieczne są badania konstrukcyjne, stabilizacja podłoża, oczyszczenie belek ze szlamu, osuszenie, konserwacja drewna, przygotowanie podłoża do osadzenia posadzki i wykonanie nowych posadzek.

W ubiegłych latach ze wsparciem z budżetu województwa w kościele w Łapanowej podjęte zostały prace konserwatorskie i remontowe, m.in. remont zabytkowej dzwonnicy oraz konserwacja techniczna i estetyczna epitafium Marcina Łapki z Łapanowa oraz epitafium Andrzeja Serbskiego.

Kościół w Binarowej pochodzi z przełomu XV i XVI w. Pod koniec XVI w. dobudowano do niego wieżę. Jego wnętrze poddane było licznym zmianom, zachowały się w nim jednak cenne zdobienia sufitu prezbiterium i nawy z początku XVI w. W świątyni są również niezwykle cenne rzeźby z XIV i XV w. W 2003 r. znalazł się na liście UNESCO.

W czasie ostatniej powodzi woda opadowa zalała wnętrze świątyni na 20-30 cm, destabilizując podłoże. Konieczne stały się badania geologiczne i konstrukcyjne, wzmocnienie fundamentów i ścian, osuszenie, wzmocnienie konstrukcji, wymiana posadzki. W budynku parafialnym, który także został zalany, są cenne zbiory wpisane do rejestru zabytków.

Wcześniejsze prace finansowane w kościele w Binarowej z budżetu województwa obejmowały m.in. konserwację malowideł ściennych z lat 1641-1643 ze scenami zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, zwiastowania pasterzom i kuszenia Chrystusa oraz konserwację malowideł ściennych przedstawiających naukę dobrego umierania „Auxilium in Tribulatione” i pejzażami flankującymi nadproże południowego portalu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.