PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Pomorzu powstanie infrastruktura dla turystyki kajakowej

  • PAP    22 maja 2014 - 08:40
Na Pomorzu powstanie infrastruktura dla turystyki kajakowej

- Zagospodarowanie szlaków wodnych dla rozwoju turystyki kajakowej przewiduje projekt "Kajakiem przez Pomorze". Plany zakładają, że w województwie pomorskim powstanie co najmniej 15 takich szlaków, z przystaniami i stanicami.
21 maja w Gdańsku marszałkowie województwa: Mieczysław Struk i Ryszard Świlski podpisali z prezesem firmy DS Consulting z Gdańska Rafałem Szporko umowę na opracowanie analizy wykonalności przedsięwzięcia "Kajakiem przez Pomorze". Dokument, który ma być gotowy do stycznia 2015 roku, określi lokalizację infrastruktury i sposoby zagospodarowania pomorskich szlaków wodnych dla turystyki kajakowej.

Prezes DS Consulting zwrócił uwagę, że Pomorskie ma ogromny potencjał dla rozwoju turystyki kajakowej, m.in. ok. 2,5 tys. km rzek, z czego na ok. 1,5 tys. km mogą być szlaki kajakowe. Poinformował dziennikarzy, że wyznaczono ok. 300 miejsc, w których ma powstać infrastruktura dla turystów kajakowych, m.in. przystanie, miejsca biwakowe (stanice), miejsca do rozpoczęcia lub zakończenia etapu, tzw. przenoski - czyli miejsca służące do obejścia naturalnych bądź sztucznych przeszkód na wodzie. Szlaki mają być oznakowane i wyposażone w infrastrukturę służącą do utrzymania czystości. Część szlaków ma się łączyć w dłuższe trasy kajakowe.

Projekt przewiduje też działania promocyjne i monitoring ruchu kajakowego w regionie.

Planowane jest zagospodarowanie m.in. Delty Wisły, Brdy, Wdy, Raduni, Słupi i Łeby. Szacuje się, że realizacja projektu może kosztować ok. 50 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych i budżetów gmin. Planuje się, że projekt zostanie zrealizowany w latach 2014-2020.

Marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że turystyka kajakowa może być jednym z ważniejszych produktów turystycznych województwa pomorskiego. Dodał, że obecnie kajaki zrzucane są na wodę często w miejscach do tego nieprzystosowanych, powodując niszczenie przyrody. Uważa, że wytyczenie i zagospodarowanie szlaków kajakowych zaktywizuje lokalne społeczności i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.

Marszałek zaznaczył, że projekt "Kajakiem przez Pomorze" ma być jednym ze strategicznych przedsięwzięć w regionie, w realizację którego mają być zaangażowane pomorskie gminy i powiaty, firmy działające w branży kajakowej, zarządy parków oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Urzędy Morskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.