PARTNER PORTALU
  • BGK

Na remoncie zamku Chęciny tracą milion rocznie. Już niedługo

  • PAP    21 lipca 2014 - 16:02
Na remoncie zamku Chęciny tracą milion rocznie. Już niedługo

W podkieleckich Chęcinach znanych m.in. z ruin średniowiecznego Zamku Królewskiego dobiega końca seria inwestycji m.in. w infrastrukturę turystyczną. Według burmistrza, dzięki nim liczba odwiedzających powinna wzrosnąć prawie pięciokrotnie.
To już drugi sezon, w którym turyści z powodu prac remontowych nie mogą zwiedzić ruin jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków regionu świętokrzyskiego. Na czas realizacji inwestycji w murach chęcińskiego zamku od maja ub.r. zamknięto go dla zwiedzających. Rocznie bilety wstępu kupowało tam ponad 100 tys. osób. To oznacza, że rocznie na braku sprzedaży biletów miasto traci około miliona złotych.

Jesienią br. prace remontowe mają być zakończone. Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny liczy na to, że straty związane z przerwą w ruchu turystycznym zostaną nadrobione w kolejnych latach. "Według naszych prognoz liczba zwiedzających zamek i nasze miasto w 2016 roku powinna dojść do 500 tys." - ocenił.

Uważa, że optymistyczne założenia są do osiągniecia biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie organizatorów zorganizowanych wycieczek oraz turystów indywidualnych widoczne m.in. w biurze informacji turystycznych. Liczy także na efekty wartych kilkadziesiąt milionów złotych inwestycji.

Jak przekonywał Jaworski, osoba, która był w jego mieście kilka lat temu, może mieć wrażenie, że powróciła w zupełnie inne miejsce. Wśród kluczowych inwestycji zwiększających atrakcyjność miasta wymienia m.in. dobiegający końca remont wspomnianych ruin zamku warty 8 mln zł, rewitalizację dwóch rynków za 10 mln zł oraz otwartą w czerwcu ub.r. halę sportową, która kosztowała 18 mln zł. "Już teraz odbywają się tam imprezy sportowe o ogólnokrajowej randze, m.in. mistrzostwa Polski w zapasach" - przypomniał. Wszystkie działania były w znacznej części współfinansowane z funduszy unijnych.

Na zamku zakończono już m.in. renowację czworobocznej baszty, która stanie się jednym z nowych punktów widokowych na miasto. Północny stok, od którego strony można podziwiać najpiękniejszy widok na zamek został oczyszczony z samosiejek, odnowiono drogi prowadzące do zabytku, zainwestowano w parkingi i zaplecze turystyczne - m.in. toalety i punkty gastronomiczne. Mimo tego, z powodu trwających prac, wstęp turystów na zamek jest jeszcze niemożliwy.

Oprócz inwestycji gminy, ważnym motorem wzrostu liczby turystów może być rozpoczęta w czerwcu przez Uniwersytet Warszawski budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej, z którym już chcą współpracować uczelnie z kilku kontynentów i przysyłać tu swoich studentów na naukowe turnusy. Jak informowano w czerwcu, całkowity koszt budowy ECEG przekroczy 34 mln zł. Większość środków będzie pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Inną inwestycją napędzającą ruch turystyczny w mieście może stać się także Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu, w którym odbędą się już we wrześniu międzynarodowe zawody dla konstruktorów łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014. Organizator konkursu Mars Society Polska wybrało to miejsce z kilkunastu propozycji.

"Do tej pory turyści przyjeżdżali na zamek, kupowali bilety i odjeżdżali wydając pieniądze gdzie indziej. Teraz mamy nadzieję, że to się zmieni, a odwiedzający zostaną u nas na dłużej" - powiedział burmistrz.

Chęciny są miastem o średniowiecznym rodowodzie. Obecnie są siedzibą gminy wiejsko-miejskiej wchodzącej w skład powiatu kieleckiego. Położone są przy drodze krajowej nr 7, tuż obok węzła "S-7 Kielce-Południe".

Zamek królewski w Chęcinach został wzniesiony pod koniec XIII w. Pełnił rolę rezydencji królewskiej i więzienia stanu. W 1655 r. zamek w Chęcinach został zdobyty przez Szwedów, a w dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Próby odbudowy zniweczył kolejny najazd szwedzki w 1707 roku.

W latach 60. ubiegłego wieku w bliskich okolicach zamku nagrywano sceny do filmu "Pan Wołodyjowski". Tuż obok ruin powstała wówczas makieta zamku w Kamieńcu Podolskim.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Joanna, 2014-07-22 13:23:26

    Wspaniałe miejsce warte zwiedzenia. Wieczorami przechadza się w zamku duch Białej Damy.