PARTNER PORTALU
  • BGK

Na terenach po stoczni powstanie park przemysłowy

  • PAP    1 lipca 2013 - 19:36
Na terenach po stoczni powstanie park przemysłowy

Na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa (SNN) powstanie park przemysłowy. Będzie nim zarządzać spółka powołana przez właściciela tych terenów, Towarzystwo Finansowe Silesia - poinformował zachodniopomorski urząd marszałkowski.
Spółka ma powstać w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jej siedziba mieścić się będzie w Szczecinie (TF Silesia ma siedzibę w Katowicach - PAP). Będzie ona zarządzać aktywami dawnej SSN. Jak napisano w komunikacie urzędu marszałkowskiego, "zaangażowanie kapitałowe samorządu w powstający podmiot pozostaje kwestią otwartą".

"Decyzja o wyborze takiego wariantu zagospodarowania terenów postoczniowych podyktowana jest tym, że żaden spośród potencjalnych partnerów, z którymi obecnie prowadzone są rozmowy, nie jest zainteresowany całym terenem stoczni" - informuje urząd.

Powierzenie zarządzania majątkiem postoczniowym podmiotowi lokalnemu spowoduje bardziej efektywne gospodarowanie na tych terenach - uważa marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

"Chciałbym, żeby w procesie zarządzania majątkiem postoczniowym uczestniczyły osoby, które z jednej strony dobrze znają tę infrastrukturę, a jednocześnie mają rozeznanie w branży morskiej. Takich osób w Szczecinie nie brakuje. W efekcie, dzięki trwałym dzierżawom, wzmocnią się aktualnie działające tam firmy, pojawią nowe podmioty i powstaną nowe miejsca pracy" - dodaje.

"Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie całego majątku przez jednego inwestora prowadzącego produkcję stoczniową, co w naszym przekonaniu wcale nie musiałoby oznaczać braku możliwości działania na tym terenie podmiotów lokalnych(...). Żaden z podmiotów branżowych, z którymi rozmawialiśmy wcześniej i nadal rozmawiamy, nie wyraził jednak gotowości do przejęcia całego majątku. Zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami decydujemy się więc na wprowadzenie w życie przygotowanego już planu stworzenia parku przemysłowego" - podkreśla prezes TF Silesia Mariusz Kolwas.

Utworzenie parku przemysłowego jest jednym z dwóch wariantów, które zaprezentowano publicznie w Szczecinie w styczniu br. Wariant pierwszy zakładał sprzedaż wszystkich aktywów stoczni inwestorowi strategicznemu, zdolnemu samodzielnie zagospodarować te aktywa na cele produkcji stoczniowej.

Jako wariant drugi zaproponowano budowę na terenie SSN parku przemysłowego, w którym aktywa stoczni zarządzane byłyby przez lokalną spółkę i wykorzystywane przez podmioty gospodarcze na podstawie umów długoterminowych.

Na terenach postoczniowych zarządzanych przez Towarzystwo działa obecnie około 40 firm, pracuje w nich 1,6 tys. osób. Firmy działające na tych terenach w większości zajmują się produkcją konstrukcji stalowych, niektóre z nich produkują niewielkie jednostki pływające.

Wśród kupionego w 2010 r. przez Towarzystwo majątku po stoczni szczecińskiej znalazły się m.in. trzy pochylnie, nabrzeże o długości 510 m, wyposażone w urządzenia dźwigowe, a także place składowe, hale przemysłowe wraz z infrastrukturą dźwignicową, obiekty biurowe oraz grunty o łącznej powierzchni 50 hektarów.

Powstałe w 2000 r. Towarzystwo Finansowe Silesia należy do Skarbu Państwa; specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych.

Przed szczecińskim sądem toczy się proces w sprawie dzierżawienia przez Silesię części terenów postoczniowych spółce Kraftport. Silesia żąda unieważnienia umowy dzierżawy, która jej zdaniem została zawarta niezgodnie z prawem przez wcześniejszy zarząd TFS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: