PARTNER PORTALU
  • BGK

Na zabytki z fundusze powiatu i UE

  • PAP    5 października 2010 - 19:56
Na zabytki z fundusze powiatu i UE

Starostwo opolskie, za prawie 5 milionów zł z budżetu powiatu i UE, restauruje zabytki. Dawny blask odzyskują już zamek w Prószkowie i pałac w Tułowicach
Starostwo opolskie wyda 5 mln zł z funduszy własnych i środków UE na renowację zabytków. Dawny blask odzyskują już zamek w Prószkowie i pałac w Tułowicach. Trwają prace w kolejnych obiektach - powiedział Henryk Lakwa, starosta opolski. 
Na renowację zabytków z terenu powiatu starostwo wydało w ostatnim czasie 4,9 mln zł. 2,8 miliona pochodzi z powiatowego budżetu, reszta to pieniądze z funduszy europejskich. "Staramy się wykorzystywać środki europejskie, bez których nie udałoby się ratować obiektów dziedzictwa kulturowego" - ocenił Lakwa.

Wśród obiektów, których odbudowa się kończy, jest zamek w Prószkowie. Finał prac nastąpi w połowie 2011 roku. Do tej pory odrestaurowane zostały wnętrza - w tym sala rycerska i zamkowa kaplica. "To pierwszy poważniejszy remont tego obiektu - drugiego pod względem urody renesansowego zamku na Opolszczyźnie - od odbudowy po pożarze w XVII wieku. Od ostatniego remontu zamku minęły 333 lata" - wyjaśnił starosta.

Zamek w Prószkowie zbudował w roku 1563 Jerzy Krzysztof Prószkowski. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek spłonął. Został odbudowany i ozdobiony z pomocą florenckiego architekta Jana Seregno. Na jednej ze ścian znajdują się sgrafitta, przedstawiające sceny batalistyczne, rodzajowe i mitologiczne. Zamek otacza ponad hektarowy park. Rośnie tam jedyny w Polsce okaz śniegowca kalifornijskiego.

W zamku obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Gdy zakończy on działalność, starostwo chce udostępnić zabytek dla turystów i przenieść tam księgozbiór Królewskiej Akademii Rolniczej - pierwszej takiej placówki w Europie, utworzonej w zamku przez rząd pruski w 1847 roku.

Wśród innych obiektów, które wracają do dawnej świetności, są też dwa zabytki, w których obecnie mieszczą się placówki oświatowe - dworek w Chróścinie Opolskiej oraz neorenesansowy pałac w Tułowicach. Pałac, który powstał z przebudowy wcześniejszego zamku, zyskał nowy łupkowy dach, wyremontowano też wieżyczki. Budynek pełni obecnie funkcję internatu Technikum Leśnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.