PARTNER PORTALU
  • BGK

Na zabytki z fundusze powiatu i UE

  • PAP    5 października 2010 - 19:56
Na zabytki z fundusze powiatu i UE

Starostwo opolskie, za prawie 5 milionów zł z budżetu powiatu i UE, restauruje zabytki. Dawny blask odzyskują już zamek w Prószkowie i pałac w Tułowicach
Starostwo opolskie wyda 5 mln zł z funduszy własnych i środków UE na renowację zabytków. Dawny blask odzyskują już zamek w Prószkowie i pałac w Tułowicach. Trwają prace w kolejnych obiektach - powiedział Henryk Lakwa, starosta opolski. 
Na renowację zabytków z terenu powiatu starostwo wydało w ostatnim czasie 4,9 mln zł. 2,8 miliona pochodzi z powiatowego budżetu, reszta to pieniądze z funduszy europejskich. "Staramy się wykorzystywać środki europejskie, bez których nie udałoby się ratować obiektów dziedzictwa kulturowego" - ocenił Lakwa.

Wśród obiektów, których odbudowa się kończy, jest zamek w Prószkowie. Finał prac nastąpi w połowie 2011 roku. Do tej pory odrestaurowane zostały wnętrza - w tym sala rycerska i zamkowa kaplica. "To pierwszy poważniejszy remont tego obiektu - drugiego pod względem urody renesansowego zamku na Opolszczyźnie - od odbudowy po pożarze w XVII wieku. Od ostatniego remontu zamku minęły 333 lata" - wyjaśnił starosta.

Zamek w Prószkowie zbudował w roku 1563 Jerzy Krzysztof Prószkowski. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek spłonął. Został odbudowany i ozdobiony z pomocą florenckiego architekta Jana Seregno. Na jednej ze ścian znajdują się sgrafitta, przedstawiające sceny batalistyczne, rodzajowe i mitologiczne. Zamek otacza ponad hektarowy park. Rośnie tam jedyny w Polsce okaz śniegowca kalifornijskiego.

W zamku obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Gdy zakończy on działalność, starostwo chce udostępnić zabytek dla turystów i przenieść tam księgozbiór Królewskiej Akademii Rolniczej - pierwszej takiej placówki w Europie, utworzonej w zamku przez rząd pruski w 1847 roku.

Wśród innych obiektów, które wracają do dawnej świetności, są też dwa zabytki, w których obecnie mieszczą się placówki oświatowe - dworek w Chróścinie Opolskiej oraz neorenesansowy pałac w Tułowicach. Pałac, który powstał z przebudowy wcześniejszego zamku, zyskał nowy łupkowy dach, wyremontowano też wieżyczki. Budynek pełni obecnie funkcję internatu Technikum Leśnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: