PARTNER PORTALU
  • BGK

Na zaniechaniu prac nad elektronicznym systemem poboru opłat na autostradach państwo może stracić 900 mln zł rocznie

  • WNP.pl (Piotr Stefaniak)    18 marca 2015 - 09:39
Na zaniechaniu prac nad elektronicznym systemem poboru opłat na autostradach państwo może stracić 900 mln zł rocznie
Niektóre fragmenty autostrad już osiągają natężenie, przewidywane na 2022 rok, a w wakacyjne weekendy rośnie one o 25-30 proc. (fot.PTWP)

Co najmniej do końca 2018 roku kierowcy nie będą płacić za przejazd niektórymi odcinkami publicznych autostrad. Jednak na płatnych odcinkach z systemem bramek do pobierania opłat będą latem na pewno stać w dłuższych kolejkach.
Niektóre fragmenty autostrad już osiągają natężenie, przewidywane na 2022 rok, a w wakacyjne weekendy rośnie one o 25-30 proc. Ale są ponadto dwie dalsze ciemne strony bramkowego poboru myta.

Potrzebujemy jednolitego systemu, który pozwoli kierowcom przejechać cały kraj bez zatrzymywania się.

Po pierwsze, przyzwyczają się Polaków do psucia prawa, tj. nierównego traktowania obywateli jadących różnymi odcinkami autostrad. Bardzo złą sprawą, według legalistów, jest rezygnacja przez państwo co najmniej przez dwa i pół roku z dodatkowych wpływów z tych opłat.

Tyle zamieszania wywołała decyzja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o wstrzymaniu rozbudowy systemu manualnego i podjęciu prac nad wdrożeniem elektronicznego systemu interoperacyjnego, czyli obejmującego autostrady publiczne i prywatnych koncesjonariuszy, zgodnego ze standardami europejskimi. Tyle, że ma on ruszyć "po 2018 roku".

- Zaniechanie prac nad wcześniejszym rozszerzeniem elektronicznego systemu poboru opłat może przynosić rocznie nawet 900 mln zł ubytku wpływów do budżetu państwa – powiedział Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu ZDG TOR podczas konferencji prasowej w Warszawie. – Tymczasem potrzebujemy jednolitego systemu, który pozwoli kierowcom przejechać cały kraj bez zatrzymywania się.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-03-25 01:02:11

    Drzeć ile można Z tych co auta mają. Niech się za wszystko Zapłacić starają.