PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków na drogi lokalne: Ponad 40 mln zł na drogi w Wielkopolsce

  • aw/PAP    21 marca 2018 - 15:57
Nabór wniosków na drogi lokalne: Ponad 40 mln zł na drogi w Wielkopolsce
Wojewoda podkreślił na konferencji prasowej, że pieniądze przekazane przez premiera Wielkopolsce to druga co wielkości kwota przekazywana na województwa (fot..poznan.uw.gov.pl)

Ponad 40 mln zł trafi do wielkopolskich gmin i powiatów na infrastrukturę drogową; samorządy będą się mogły starać o rządowe dofinansowanie sięgające nawet 80 proc. – poinformował wojewoda Zbigniew Hoffmann.
Wojewoda podkreślił na konferencji prasowej, że pieniądze przekazane przez premiera Wielkopolsce to druga co wielkości kwota przekazywana na województwa. Więcej środków dostało Mazowsze.

Dodał, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu największej, w stosunku do lat poprzednich, kwoty z rządowego programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej.

"Celem rządowego programu jest poprawa dostępności komunikacyjnej dla przedsiębiorców i lokalnych społeczności do ośrodków życia gospodarczego oraz terenów inwestycyjnych. Program zakłada również powiązanie lokalnych ośrodków gospodarczych poprzez drogi gminne i powiatowe z drogami wyższego rzędu oraz poprawę bezpieczeństwa" - podał Hoffmann.

"To jest kolejny już program w tym zakresie, pamiętajmy, że funkcjonuje już program, który dotyczy rozwoju powiatowej i gminnej infrastruktury drogowej - na ten program zostało przekazanych ponad 64 mln zł. Rządowy program na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej to drugie przedsięwzięcie dotyczące rozwoju infrastruktury drogowej; w sumie do Wielkopolski trafi ponad 100 mln zł" - dodał.

Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, samorządy mogą wnioskować do wojewody o środki dla inwestycji posiadających pełną dokumentację techniczną i projektową, które są w trakcie realizacji lub są planowane do realizacji. Zadanie musi zostać zakończone do końca 2018 roku. Dotacja z budżetu państwa w kosztach realizacji zadania może wynieść od 60 do 80 proc. kosztów w zależności od wskaźników dochodowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu.

"Program jest konsekwencją realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jeśli chcemy, żeby w Polsce dobrze się inwestowało, musimy tworzyć odpowiednie warunki. Atrakcyjność gospodarcza polega właśnie na tym, że stwarza się warunki, które zachęcają firmy do postawienia czy rozbudowy zakładu w tym, a nie w innym miejscu - powiedział Hoffmann.

Do końca marca wojewoda wielkopolski ogłosi nabór wniosków; nabór potrwa do 15 kwietnia. Łącznie na infrastrukturę drogową rząd przeznaczy w tym roku 1,3 mld zł, czyli o 500 mln zł więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.