PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków w warmińsko-mazurskim: Ponad 29 mln zł na remonty lokalnych dróg

  • PAP    21 marca 2018 - 16:52
Nabór wniosków w warmińsko-mazurskim: Ponad 29 mln zł na remonty lokalnych dróg
- Nabór wniosków ogłosimy najszybciej, jak tylko się da. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu - mówił wojewoda (uw.olsztyn.pl)

Warmińsko-mazurskie otrzyma w tym roku dodatkowo 29,8 mln zł z rządowego programu na wparcie lokalnej infrastruktury drogowej – poinformował wojewoda Artur Chojecki. Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie do połowy kwietnia.
Chojecki przypomniał, że na tegoroczne remonty lokalnych dróg w województwie warmińsko-mazurskim przewidziano z budżetu państwa również 47,8 mln zł z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Zdaniem wojewody nowy program będzie szansą na poprawę stanu lokalnych dróg dla samorządów mniej zamożnych. Wysokość wsparcia będzie uzależniona od wskaźnika dochodu podatkowego na jednego mieszkańca. W gminach o wysokim poziomie dochodów podatkowych dofinansowanie może wynieść do 60 proc. wydatków, a w przypadku gmin biedniejszych - nawet do 80 proc. Maksymalna kwota dofinansowania to 5 mln zł.

"Nabór wniosków ogłosimy najszybciej, jak tylko się da. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym tygodniu" - mówił wojewoda.

Nabór ma trwać do 15 kwietnia. Beneficjentami będą mogły być gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu. Gmina może złożyć wniosek na realizację jednego zadania, a powiat i miasto na prawach powiatu - dwóch. Do 15 maja wojewoda przekaże wstępną listę wniosków do resortu inwestycji i rozwoju. Podpisywanie umów z samorządami zakładane jest po 31 maja.

Według Chojeckiego to właśnie poprawa stanu lokalnych dróg jest postulatem najczęściej zgłaszanym przez samorządowców z poszczególnych gmin i powiatów. Jak przypomniał, to co prawda zadanie samorządów, ale wiążące się z największymi nakładami finansowymi.

"Jestem przekonany, że jeżeli jako państwo będziemy systematycznie dokonywać takiego wysiłku finansowego, żeby wspierać samorządy w tym zadaniu, to będzie to na pewno korzystne dla regionu" - mówił.

O uruchomieniu Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej poinformował wojewodów we wtorek premier Mateusz Morawiecki. W skali kraju rząd przeznaczy łącznie na te cele 1,3 mld, to jest o 500 mln zł więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.