PARTNER PORTALU
  • BGK

Nad morzem powstanie bardzo nietypowa koksownia?

  • wnp.pl (Dariusz Malinowski)    4 lutego 2014 - 06:45
Nad morzem powstanie bardzo nietypowa koksownia?

Ważą się losy wartej nawet mliarda złotych inwestycji w Grupie Lotos. Chodzi o instalację opóźnionego koksowania. Ewentualna instalacja oznaczałaby zakończenie działań mających na celu jeszcze większe pogłębienie przerobu ropy nattowej.
- To inwestycja rzędu jednego miliarda złotych, a nawet więcej - czyli duża jak na warunki Polski. Chodzi o przerób ciężkiej pozostałości rafinacji ropy naftowej. Spółka odzyskałaby lżejsze frakcje, efektem końcowym byłby także koks - mówi osoba zaangażowana w kwestie inwestycji.

Instalacja powstałaby w miejsce innej, która nie doszła do skutku. Chodzi o IGCC (kompleks zgazowania pozostałości rafineryjnych). Początkowo IGCC miał stać się elementem procesu rozbudowy zdolności rafineryjnych gdańskiego zakładu. Jednak do budowy nie doszło. Było to spowodowane kilkoma czynnikami. M.in. kwestią opłacalności inwestycji.

Nowa inwestycja - tzw. COKER - wygląda pod tym względem dużo lepiej. Co więcej, jej efektem będzie zagospodarowanie tych pozostałości przerobu ropy, na które ze względów ekologicznych spada zapotrzebowanie. Chodzi m.in. o paliwo bunkrowe. Nowe normy dotyczące siarki powodują, że armatorzy rezygnują z tego surowca, jako paliwa dla swoich statków.

COKER - skąd projekt?

- To jedyna instalacja potrzebna, aby Lotos zamknął cykl obróbki ropy naftowej. Ewentualna gdańska instalacja nie będzie pierwszą w Europie, bo jeszcze bardziej zaawansowanych jest obiekt - chociaż także w fazie ofertowej - dla Antwerpii - mówi nasz rozmówca.

Co więcej widoczny jest bum na tego typu instalacje.

- Obecnie przewiduje się, że w UE do 2020 roku może być nawet 20, podobnych do gdańskiego, projektów
- przyznaje prezes Fluor Polska Grzegorz Czul.

Ewentualna instalacja zamknęłaby szereg inwestycji jakie w ostatnich latach zrealizował w Grupie Lotos zarząd kierowany przez Pawła Olechnowicza. Efektem było powstanie jednego z najnowocześniejszych w Unii Europejskiej kompleksów rafineryjnych.

Obecnie głównym celem dla Grupy Lotos może być budowa, wspólnie z Grupą Azoty, kompleksu petrochemicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: