PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadal trwa naprawa uszkodzonych w 2010 r. wałów

  • PAP    23 sierpnia 2012 - 18:55
Nadal trwa naprawa uszkodzonych w 2010 r. wałów

Zakończono likwidację przecieków w uszkodzonym przez powódź w 2010 r. wale przeciwpowodziowym na lewym brzegu Wisły w okolicach Płocka (Mazowieckie), w rejonie miejscowości Dobrzyków, Troszyn, Świniary i Piotrkówek. Naprawiono tam w sumie 5,5 km wału.
Jak poinformował w czwartek Stanisław Maciejewski, dyrektor płockiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, do końca tego roku potrwają jeszcze prace przy likwidacji przecieków wału wzdłuż prawego brzegu Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej.

Czytaj też: 12,2 mln dla samorządów na powódź

Prace związane z naprawą wału prowadzone będą etapami w Dolinie Rakowo-Drwały (pierwszy etap inwestycji, obejmujący łącznie 1300 metrów), a także w Dolinie Ośnickiej (łącznie 1900 metrów) oraz w okolicach Kępy Polskiej (łącznie 1000 metrów).

"To najbardziej newralgiczne miejsca, które trzeba naprawić i zabezpieczyć" - powiedział Maciejewski.

Likwidacja przecieków polega na budowie w wale elastycznej, mało przepuszczalnej tzw. przesłony przecifiltracyjnej, biegnącej pionowo od korony wału w głąb ziemi pod jego podstawę. Przesłona taka powstaje w wyniku mieszania zawiesiny cementu z bentonitem, która zespala grunt i uszczelnia wał.

Na lewym brzegu Wisły, m.in. w okolicy Dobrzykowa i Świniar, głębokość przesłony wyniosła 12 metrów, przy wysokości wału 4-5 metrów. Z kolei w rejonie Doliny Rakowo-Drwały, na prawym brzegu Wisły, wysokość przesłony od korony wału pod jego podstawę wyniesie 10 metrów.

Maciejewski podkreślił, że prowadzone przez płocki oddział Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie tegoroczne remonty wałów, które uległy uszkodzeniu podczas powodzi w 2010 r., kosztować będą w sumie około 16 mln zł.

W 2010 r. powódź dotknęła gminę Gąbin i sąsiednią Słubice pod Płockiem w maju, po przerwaniu przez Wisłę lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego w Świniarach oraz na początku czerwca, gdy rzeką spływała druga fala wezbraniowa. W obu gminach zalanych zostało ponad 20 miejscowości i mniej więcej 6 tys. ha, zamieszkałych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i ponad 2,3 tys. zwierząt. Odbudowa przerwanego wału w Świniarach, która kosztowała około 15 mln zł, trwała do kwietnia 2011 r.

Powódź uszkodziła wtedy także część wałów na prawym brzegu Wisły w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej. Budowle te zostały nadwyrężone również przez zimowe wezbranie rzeki z przełomu 2010 i 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.