PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadchodzi lubuskie zagłębie miedziowe?

  • pt    5 lutego 2014 - 13:18
Nadchodzi lubuskie zagłębie miedziowe?

Zasoby złoża Bytom Odrzański szacowane są na ok. 2,2 mld ton rudy miedzi, rośnie szansa na to, że niedługo rozpocznie się eksploatacja.
Sprawa wydobycia miedzi w Lubuskiem toczy się w ekspresowym tempie. Kanadyjska spółka Miedzi Copper dostała z Ministerstwa Środowiska koncesję na złoża Bytom Odrzański i Kotla.

Marszałek Elżbieta Polak spotkała się w tej sprawie z posłem Waldemarem Sługockim, prof. Stanisławem Speczikiem, dyrektorem generalnym spółek Miedzi Copper w Polsce i Januszem Jasińskim, szefem Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. - Przyszedł czas na Lubuskie Zagłębie Miedziowe - mówi marszałek.

W Wojewódzkim Planie Zagospodarowania Przestrzennego woj. lubuskiego ujęte jest (jako udokumentowane) złoże miedzi Bytom Odrzański. Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim prof. Stanisław Speczik przedstawił strategię firmy Miedzi Copper oraz zakres prowadzonych obecnie prac w regionie lubuskim.

Koncesja na złoża Bytom Odrzański i Kotla została przyznana spółce Miedzi Copper. Firma zabiegała o te złoża, ponieważ są one zlokalizowane stosunkowo płytko, bo na głębokości ok. 1.400 m, co gwaranuje opłacalność ich wydobycia.

Złożami miedzi w Lubuskiem interesuje się także KGHM Polska Miedź SA. - Nieważne czy będzie to KGHM czy Miedzi Copper, z punktu widzenia samorządu województwa najważniejsze jest, aby złoża surowców były eksploatowane i dały kopa lokalnej gospodarce – mówi marszałek Polak.

Sprawa eksploatacji lubuskich złóż miedzi nie jest nowa. - Spotkałam się z Dorotą Włoch wiceprezes zarządu KGHM, zapewniłam o naszym poparciu idei utworzenia europejskiego regionu miedziowego z udziałem lubuskiego - dodaje marszałek. - Bogate złoża na naszym terenie są prawnie chronione, nasza opinia jest jednoznaczna: chcemy ich wydobycia , to wielka szansa na dynamiczny  rozwój gospodarczy lubuskiego.

Zdaniem marszałek Polak, pojawienie sie w regionie firmy Miedzi Copper dało nowy impuls i nadzieje, że w końcu po tylu latach wydobycie lubuskiego bogactwa jest możliwe.

- Konsultujemy działania zarówno z KGHM  jak i Miedzi Copper, także z włodarzami lubuskich gmin i przedsiębiorcami. W tym celu powołujemy specjalny zespół ekspercki ds. wspierania wydobycia złóż naturalnych w naszym regionie - dodaje marszałek.

Decyzja Ministra Środowiska o przyznaniu koncesji Miedzi Copper nie jest jeszcze prawomocna, ale otwiera już furtkę dużej inwestycji wydobywczej pod Bytomiem Odrzańskim.

Według ostrożnych szacunków, wartość inwestycji Kanadyjczyków w kompleks wydobywczy może wynieść 16 mld zł i pociągnąć za sobą setki nowych miejsc pracy, zarówno przy wydobyciu jak i w firmach podwykonawczych. Skala wydobycia miałaby wynieść ok. 200 tys. ton miedzi rocznie. Zasoby samego złoża Bytom Odrz. szacowane są na ok. 2,2 mld ton rudy miedzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jasiu, 2014-02-24 19:43:03

    Decyzja Ministra Środowiska o przyznaniu koncesji Miedzi Copper to szachrajstwo ministra. Przyjdzie czas na rozliczenie partii oszustów.