Nagroda województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza: najlepsze budynki nagrodzone

• Siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie – to jedne z budynków, które zdobyły w tym roku Nagrodę województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura użyteczności publicznej.
• Zarząd województwa docenił również ciekawe przykłady budownictwa mieszkalnego oraz zagospodarowania przestrzeni publicznej. W sumie nagrodzono aż 8 obiektów z całego regionu.
Nagroda województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza: najlepsze budynki nagrodzone
Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej (fot.malopolska.pl)

Te budynki zachwycają niebanalną bryłą i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, udowadniając, że siedziba publicznej instytucji czy blok mieszkalny wcale nie muszą być szablonowe.

Zarząd województwa małopolskiego już po raz 8. zdecydował o przyznaniu Nagrody województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, która promuje najlepsze współczesne realizacje architektoniczne w Małopolsce.

– Znaczenie dobrej architektury jest nie do przecenienia. Pozwala nie tylko odmienić nieatrakcyjny teren – podnosząc znacznie jego wartość, ale też nadać nowe funkcje istniejącym budynkom. Dlatego też co roku wyróżniamy nagrodą Witkiewicza te realizacje architektoniczne, które nie tylko zachwycają, ale też spełniają ważną rolę – kształtują nasz kulturalny krajobraz, chroniąc to, co jest w nim najcenniejsze – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa.

Galeria Europa – Daleki Wschód (fot.malopolska.pl)
Galeria Europa – Daleki Wschód (fot.malopolska.pl)

W tym roku Nagroda Witkiewicza została przyznana w trzech kategoriach.

Wśród budynków architektury użyteczności publicznej I miejsce zdobyły ex aequo dwa obiekty: budynek Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (autor: IQ2 Konsorcjum: nsMoonStudio Sp. z o.o. i Wizja Sp. z o.o., inwestor: Cricoteka) i Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie (autor: K. Ingarden, J. Ewý – Architekci Sp. z o.o., inwestor: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”).

Budynek Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (fot.malopolska.pl)
Budynek Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (fot.malopolska.pl)

II miejsce przyznano z kolei Centrum Administracyjnemu Gminy Wielka Wieś (autor: OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Gmina Wielka Wieś).

Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś (fot.malopolskie.pl)
Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś (fot.malopolskie.pl)

III miejsce otrzymał Pawilon Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie (autor: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ESAL (arch. Danuta Fredowicz, arch. Olga Fredowicz, inwestor: Muzeum Narodowe w Krakowie).

Pawilon Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie (fot.malopolskie.pl)
Pawilon Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie (fot.malopolskie.pl)

W kategorii architektura mieszkaniowa pierwsze miejsce zdobył Dom w Tatrach przy ul. Królewskiej w Kościelisku (autor: Karpiel i Steindel – biuro architektoniczne).

Drugie przyznano ex aequo apartamentom LEA 251 w Krakowie (autor: Kita Koral Architekci Sp. z o.o., inwestor: Modern Living Development Sp. z o.o. Sp. K.) oraz budynkowi mieszkalno-usługowemu przy ul. Brogi 36 w Krakowie (autor: F2 Studio Biuro Projektów, inwestor: Budinwest Sp. z o.o.).

„Brąz” otrzymały budynki mieszkalne wielorodzinne przy os. Bohaterów Września w Krakowie (autor: Architekt Tadeusz Lemański, inwestor: Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik).

Budynki mieszkalne wielorodzinne na os. Bohaterów Września (fot.malopolskie.pl)
Budynki mieszkalne wielorodzinne na os. Bohaterów Września (fot.malopolskie.pl)

W ostatniej kategorii – przestrzeń publiczna – zdecydowano tylko o przyznaniu wyróżnienia. Otrzymała je platforma widokowa w Woli Kroguleckiej (autor: 55 Architekci S.C. Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek, inwestor: Gmina Stary Sącz), która stała się atrakcyjnym punktem widokowym na szlaku pieszym na Makowicę, z którego można podziwiać Dolinę Popradu.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, które zrealizowano na obszarze województwa małopolskiego i oddanych do użytkowania w okresie dwóch lat kalendarzowych (licząc od momentu ogłoszenia konkursu).

Uroczysta gala wręczenia Nagrody odbędzie się we wrześniu tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Świeci się u mnie :-)

NM, 2016-08-29 11:04:07 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE