PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza: najlepsze budynki nagrodzone

  • pt    9 sierpnia 2016 - 14:35
Nagroda województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza: najlepsze budynki nagrodzone

Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej (fot.malopolska.pl)

• Siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie – to jedne z budynków, które zdobyły w tym roku Nagrodę województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura użyteczności publicznej.
• Zarząd województwa docenił również ciekawe przykłady budownictwa mieszkalnego oraz zagospodarowania przestrzeni publicznej. W sumie nagrodzono aż 8 obiektów z całego regionu.
Te budynki zachwycają niebanalną bryłą i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, udowadniając, że siedziba publicznej instytucji czy blok mieszkalny wcale nie muszą być szablonowe.

Zarząd województwa małopolskiego już po raz 8. zdecydował o przyznaniu Nagrody województwa małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, która promuje najlepsze współczesne realizacje architektoniczne w Małopolsce.

– Znaczenie dobrej architektury jest nie do przecenienia. Pozwala nie tylko odmienić nieatrakcyjny teren – podnosząc znacznie jego wartość, ale też nadać nowe funkcje istniejącym budynkom. Dlatego też co roku wyróżniamy nagrodą Witkiewicza te realizacje architektoniczne, które nie tylko zachwycają, ale też spełniają ważną rolę – kształtują nasz kulturalny krajobraz, chroniąc to, co jest w nim najcenniejsze – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa.

W tym roku Nagroda Witkiewicza została przyznana w trzech kategoriach.

Wśród budynków architektury użyteczności publicznej I miejsce zdobyły ex aequo dwa obiekty: budynek Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (autor: IQ2 Konsorcjum: nsMoonStudio Sp. z o.o. i Wizja Sp. z o.o., inwestor: Cricoteka) i Galeria Europa – Daleki Wschód w Krakowie (autor: K. Ingarden, J. Ewý – Architekci Sp. z o.o., inwestor: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”).

II miejsce przyznano z kolei Centrum Administracyjnemu Gminy Wielka Wieś (autor: OVO Grąbczewscy Architekci, inwestor: Gmina Wielka Wieś).

III miejsce otrzymał Pawilon Józefa Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie (autor: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ESAL (arch. Danuta Fredowicz, arch. Olga Fredowicz, inwestor: Muzeum Narodowe w Krakowie).KOMENTARZE (1)

  • NM, 2016-08-29 11:04:07

    Świeci się u mnie :-)