PARTNER PORTALU
  • BGK

Najdroższa inwestycja w mieście gotowa

  • PAP    9 września 2011 - 11:40
Najdroższa inwestycja w mieście gotowa

Ponad 14 mln zł kosztowała modernizacja basenu olimpijskiego i rekreacyjnego w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji (WOSiR) w podzielonogórskim Drzonkowie. Inwestycja była finansowana z budżetu państwa i województwa.
W sobotę tj.10 września nastąpi oficjalne otwarcie nowoczesnych obiektów, połączone z pokazowymi zawodami pływackimi na basenie 50-metrowym.

Jak poinformował dyr. WOSiR w Drzonkowie Bogusław Sułkowski, inwestycja otrzymała 4,6 mln zł dofinansowania z budżetu ministerstwa sportu i turystyki, pozostałe pieniądze pochodziły z budżetu samorządu województwa lubuskiego.

- Jest to najdroższa i najważniejsza inwestycja w Drzonkowie, która powoduje zwiększeni zainteresowania naszym ośrodkiem nie tylko mieszkańców, ale także sportowców z kraju i zagranicy. Basen umożliwia prowadzenie treningów i zawodów w bardzo dobrych warunkach, a jego kolejnym atutem jest położenie. Większość podobnych obiektów znajduje się w centrach miast, nasz zlokalizowany jest pośród lasów, w kompleksie wielu innych obiektów sportowych - powiedział  Sułkowski.

Jak dodał, 50-metrowa pływalnia spełnia wszystkie standardy niezbędne do rozgrywania zawodów mistrzowskich i bicia pływackich rekordów Polski, Europy i Świata. 10-torowy basen na całej długości ma stałą głębokość 2,10 m i niebawem zostanie poddany certyfikacji przez światową federację pływacką.

Modernizacja basenu olimpijskiego przebiegała w dwóch w etapach. Pierwszym była gruntowana przebudowa niecki basenowej, a drugim budowa dachu i ścian lekkiej konstrukcji. Dzięki tej inwestycji 10-torowy basen o wymiarach 50/25 m może być użytkowany niemalże przez cały rok, z wyłączeniem miesięcy zimowych.

Zastosowana technologia pozwala na demontaż części ścian na okres letni. Do wnętrza wpada dużo światła, gdyż dach w konstrukcji z drewna klejonego został pokryty płytami z przezroczystego poliwęglanu.

Po sobotniej uroczystości, związanej z uroczystym otwarciem obiektu, zaplanowano pokazowe Ogólnopolskie Zawody Pływackie z udziałem czołowych polskich i lubuskich zawodników. Po nich, w ramach dnia otwartego, z pływalni będą mogli bezpłatnie korzystać mieszkańcy regionu, którzy odwiedzą tego dnia kompleks w Drzonkowie.

Gruntowna modernizacja i zadaszenie 50-metrowej pływalni w Drzonkowie i remont pobliskiego basenu rekreacyjnego to jeden z kilku elementów dużego projektu związanego z rewitalizacją całego ośrodka sportowego, który powstał w latach 70. ubiegłego stulecia.

Od 2009 roku w kompleks zainwestowano już ok. 31,5 mln zł; połowa pieniędzy pochodziła z budżetu regionu, pozostałe ze źródeł zewnętrznych - funduszy unijnych i budżetu państwa.

Dotychczas w Drzonkowie, obok wyżej wymienionej inwestycji, powstał nowoczesny parkur jeździecki, zmodernizowano krytą pływalnię 25-metrową, halę sportową, salę szermierczą i strzelniczą oraz hotel. Niebawem do użytku zostaną oddane dwa odkryte korty do tenisa ziemnego z całą niezbędną infrastrukturą. Trwa remont hali do tenisa ziemnego.

- Modernizacja ośrodka jest jednym głównych elementów przyjętej przez sejmik strategii rozwoju sportu w regionie. Zgodnie z nią do 2015 roku w Drzonkowie zostanie zainwestowanych ok. 60 mln zł, dzięki którym nasz kompleks sportowy będzie należał do najnowocześniejszych w Polsce, oferując znakomite warunki do treningów i zgrupowań dla przedstawicieli wielu dyscyplin sportowych - dodał Sułkowski.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.