PARTNER PORTALU
  • BGK

Najdroższe biura na świecie w Tokio, Warszawa - w dół

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    23 lutego 2010 - 17:24

W rankingu najdroższych lokalizacji powierzchni biurowych świata w ub.r. trzy pierwsze miejsca zajęli dotychczasowi liderzy, przy czym Tokio awansowało z drugiej pozycji na pierwszą. Warszawa wypadła blado.
Całkowite koszty najmu powierzchni biurowej w tym mieście (najwyższe czynsze i opłaty eksploatacyjne) wyniosły 1441 EUR/mkw./rok (190 USD/st. kw./rok). Londyńska dzielnica West End awansowała z 3. na 2. miejsce z łącznymi kosztami najmu na poziomie 1220 EUR/mkw./rok (161 USD/st. kw./rok), natomiast Hongkong spadł z 1. na 3. pozycję z łącznymi kosztami najmu wynoszącymi 1207 EUR/mkw./rok (160 USD/st. kw./rok).

W pierwszej dziesiątce najdroższych miast dla biznesu uplasowały się także: Dubaj (899 EUR/mkw./rok), Mumbai (COB) w Indiach (809 EUR), Nowy Jork, Środkowy Manhattan (786 EUR), Moskwa (768 EUR), Paryż (COB - 765 EUR), Mediolan (COB - 667 EUR) i Zurych (660 EUR).

Informacje te pochodzą z nowego raportu "Office Space Across the World" (Powierzchnie biurowe na świecie), firmy Cushman & Wakefiel.

Najwyższy skok w rankingu odnotowało Rio de Janeiro w Brazylii, które awansowało z 23. na 13. lokatę przy niewielkim spadku czynszów i wzroście kursu brazylijskiego reala wobec euro oraz Seul w Korei Południowej i Sydney w Australii - odpowiednio z 27. na 14. oraz z 29. na 15. pozycję przy wzroście najwyższych stawek czynszu.

W rankingu 63 krajów Polska znalazła się na 30. miejscu (spadek z miejsca 19.).

- Po kilkuletnim okresie systematycznego wzrostu, w ubiegłym roku czynsze wywoławcze za biura w całej Polsce spadły, w Warszawie nawet o ok. 15-24 proc. zależnie od lokalizacji. - mówi Katarzyna Opalska, analityk z warszawskiego Działu Doradztwa C & W - Jest to konsekwencją przede wszystkim znaczącego spadku popytu brutto, który w stolicy był niższy o blisko 50 proc. w porównaniu z 2008 r.

Obecnie czynsze wywoławcze za najlepsze lokalizacje w Warszawie osiągają poziom ok. 22 EUR w Centralnym Obszarze Biznesu i ok. 15 EUR w lokalizacjach poza centrum. Istotnych zmian w wysokości czynszów wywoławczych można spodziewać się raczej dopiero w 2011 r., ocenia C&W.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.