PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepsza przestrzeń publiczna

  • PAP    13 października 2010 - 16:34
Najlepsza przestrzeń publiczna

Rozstrzygnięto jedenastą edycję konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w województwie śląskim. W tym roku nagrodę otrzymają inwestycje z Gliwic, Katowic i Mikołowa.
Zagospodarowanie terenu przy Radiostacji Gliwickiej, budynek Sądu Okręgowego w Katowicach oraz adaptacja dawnego kina na siedzibę m.in. biblioteki i kina studyjnego w Mikołowie - zwyciężyły w dorocznym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w woj. śląskim.
Coroczny, organizowany od 11 lat otwarty konkurs wyróżnia wzorcowe przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej. Ma być też okazją do dyskusji o stanie śląskiej urbanistyki i architektury. W tym roku wpłynęły 23 prace, oceniane w kategoriach: urbanistyka, architektura i modernizacja.

Podczas środowej uroczystości w Katowicach nagrodę w pierwszej z kategorii odebrała Ewa Przybył, która zaprojektowała nowe otoczenie Radiostacji Gliwickiej. Jury doceniło m.in. "zdyscyplinowaną i czytelną kompozycję" jej projektu, "wyważone i szlachetne środki wyrazu, odpowiednie do skali i charakteru założenia" oraz "poszanowanie i poszerzenie przekazu historycznych treści i powagi miejsca".

Sama nagrodzona podkreśliła, że otoczenie zabytkowej modrzewiowej wieży było wcześniej praktycznie niedostępne. "W tej chwili zostało otwarte. () Cieszę się, że mimo iż od realizacji minął już rok, w dalszym ciągu istnieje na mapie mieszkańców Gliwic, którzy chętnie tam chodzą, spacerują, kontemplują historię" - mówiła.

Nagrodę marszałka woj. śląskiego otrzymało Archistudio Studniarek i Pilinkiewicz za nowy budynek Sądu Okręgowego w Katowicach. Doceniono m.in. "nowatorskie podejście do tradycyjnych założeń architektury monumentalnej i wyznaczenie nowego kierunku w architekturze obiektów wymiaru sprawiedliwości".

Małgorzata Pilinkiewicz przypomniała, że to największy do tej pory zaprojektowany i zbudowany od podstaw budynek sądu okręgowego w Polsce. Zawiera 51 sal rozpraw i kilkadziesiąt poczekalni dla stron - tyle samo pokojów narad i pokojów świadków oraz kilkaset innych pomieszczeń administracyjnych, a miejsca pracy i drogi komunikacji składów sędziowskich i pracowników oraz przestrzenie publiczne są od siebie oddzielone.

W kategorii rewitalizacja nagrodzono pracownię "Campo" i Ewę Lazar. Nagrodzeni - wyłonieni w zwykłym przetargu - zaadaptowali budynek dawnego kina w Mikołowie na potrzeby miejskiej biblioteki, kina studyjnego i sceny kameralnej. Według jury, udało im się wykreować "powierzchnię powszechnie akceptowanego miejsca korzystania z różnych form kultury, cieszącego się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności".

Honorowe wyróżnienia w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną przyznano odpowiednio w tych samych kategoriach: przebudowie Placu Wolności i jego otoczenia w Rybniku, budowie krytej pływalni Olimpijczyk w Gliwicach oraz przebudowie kina Świt w Czechowicach Dziedzicach. Swoich laureatów konkursu wybierali też internauci. W ich głosowaniu zwyciężyła modernizacja Placu Baczyńskiego w Tychach.

Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną połączono z nagrodzeniem laureatów konkursu na Architekturę Roku Woj. Śląskiego 2010, organizowanego przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Spośród ponad 30 zgłoszonych prac środowisko architektów grand prix i nagrodę za najlepszy obiekt roku przyznało pracowni jojko+nawrocki architekci - za Domy sąsiedzkie w Rybniku. W kategorii wnętrze roku nagrodzono pracownię medusaindustry - za Klub Jazzowy Tratata w Chorzowie, a w kategorii mała forma - pracownię group_a architects za wnętrza biura zarządu grupy Powen-Wafapomp w Zabrzu.

Wyróżnienia w dwóch pierwszych kategoriach przyznano też trzem kolejnym projektom autorstwa medusagroup: zespołowi budynków wielorodzinnych w Katowicach oraz budynkowi usługowo-biurowemu w Gliwicach, a także za wnętrze pracowni medusagroup w Bytomiu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.