Najpierw drogi, później koleje

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 20-01-2011
  • drukuj
Rząd zabierze pieniądze kolejom, żeby wybudować więcej drogowych tras ekspresowych. Do swoich preferencji będziemy w przyszłym miesiącu przekonywać Komisję Europejską, aby wydała zgodę na przesuniecie unijnych dotacji z torów na drogi.
Najpierw drogi, później koleje

W grę wchodzi kwota 4,7 mld zł. Kolejarze, jak dotąd, słabo radzili sobie z wykorzystaniem wsparcia z UE. Istnieje zagrożenie, że te, jakże potrzebne nam środki, przepadną. Zostaną więc wytypowane inwestycje kolejowe, których ukończenie przed upływem ostatecznego terminu wykorzystania funduszy z obecnego budżetu, jest najbardziej zagrożone. 

Jeżeli rozmowy z KE zakończą się po myśli rządu, zyskają m.in. takie odcinki jak: S3 Gorzów - Międzyrzecz, S7 Gdańsk - Warszawa, S17 Warszawa - Lublin i południowy wyjazd ze stolicy w kierunku Janek i dalej do Krakowa i Katowic.

Po stronie poszkodowanych będą pasażerowie pociągów na trasach Warszawa - Radom, Warszawa - Poznań, Warszawa - Białystok oraz Siedlce - Terespol.

Koncepcja przesunięcia środków z inwestycji kolejowych na drogowe, pokazuje niekonsekwentną politykę polskich władz, które po grudniowych i styczniowych problemach naszego pasażerskiego transportu kolejowego, obiecywały poprawę sytuacji.

A jedynym, skutecznym sposobem na zmiany jest dofinansowanie PKP - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Czytaj też:

Gorsze projekty szybciej niż S17 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Polacy obudźcie się PO to najgorsze złodzieje XXI wieku pieniądze przepadną bo tak jest dogadany Tusek z Merkelową

Tomek, 2011-01-20 15:30:47 odpowiedz

Kolejarza radzili sobie słabo, bo rząd robił problemy z przekazywaniem pieniędzy. Problem w tym, że rząd też nie potrafi wykorzystywać środków unijnych i drogi nie będą powstawały, w dodatku - nie ma obowiązującego planu budowy dróg, więc pieniądze zostaną zawieszone, czego rezultatem będzie niewyko...rzystanie ich zgodnie z regułą n+2, a tym samym ulegną one utracie. rozwiń

Akwilon, 2011-01-20 09:52:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE