PARTNER PORTALU
  • BGK

Najstarsza szkoła w Polsce odzyskała dawny blask

  • bad    12 listopada 2014 - 12:04
Najstarsza szkoła w Polsce odzyskała dawny blask

Zabytkowe budynki najstarszej szkoły w Polsce – płockiej „Małachowianki”, czyli dawne Kolegium i Kolegiata św. Michała w Płocku, znów dostępne po kompleksowym remoncie i konserwacji. W oficjalnym zakończeniu inwestycji uczestniczył m.in. marszałek Adam Struzik.
Na poddaszu Kolegiaty, w pomieszczeniach biblioteki zaaranżowano nowe sale dydaktyczne. Przebudowana została także aula oraz sala muzeum znajdująca się w historycznych podziemiach Kolegiaty. Do sali muzealnej od strony północnej budynku dobudowano podziemne pomieszczenie, w którym będzie można zobaczyć niepokazywane dotąd eksponaty.

Czytaj też: TIR-y nie wjadą już do centrum Płocka

W Kolegium istniejące pomieszczenia w piwnicy i na poddaszu zaadaptowano na sale dydaktyczne i rekreacyjne. Ostatnia kondygnacja została połączona z budynkiem Kolegiaty. W obu obiektach powstały nowe klatki schodowe oraz specjalne windy i platformy umożliwiające swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Wymienione zostały drzwi i okna, a elewacje zewnętrzne - odnowione, z zachowaniem ich historycznego wyglądu.

Czytaj też:  Znów protesty ws. wycen za ziemię pod obwodnicę Augustowa

Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego Kolegium i Kolegiaty św. Michała w Płocku była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 Priorytet V Wzmocnienie roli miast w rozwoju regionu Działanie 5.2 Rewitalizacja miast. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 29 909 768,60 zł, z czego 25 164 660,55 zł sfinansowała Unia Europejska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.