PARTNER PORTALU
  • BGK

Najważniejsze inwestycje 2015 roku w Łódzkiem

  • PAP/JL    4 stycznia 2016 - 07:10
Najważniejsze inwestycje 2015 roku w Łódzkiem

3 mln zł kosztował remont Oddziału Chemioterapii Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi. Fot. Warbud.pl

Budowa Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej i rewitalizacja centrum Zduńskiej Woli to najważniejsze inwestycje w Łódzkiem.
– Lata przejściowe między perspektywami finansowymi Unii Europejskiej zawsze są trudne, jeśli chodzi o inwestycje – uważa marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Według niego budżety wtedy nakierowywane są raczej na spłatę zobowiązań, aby przygotować się na ekspansję inwestycyjną w kolejnych latach. Mimo to, jak zaznaczył, w 2015 r. samorząd województwa przeznaczył na inwestycje blisko ćwierć miliarda zł.

Łódzkie centrum biznesu

Ponad 7,7 mln zł kosztowała przebudowa i adaptacja zabytkowych obiektów przy ul. Narutowicza w Łodzi na potrzeby Wojewódzkiego Centrum Biznesu i Przedsiębiorczości. Mieszczą się tam siedziby m.in. Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Inkubatora Przedsiębiorczości, Klaster Nowych Technologii, Business Centre Club, Regionalny Związek Pracodawców Ziemi Łódzkiej Lewiatan i Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.

W skład remontowanego kompleksu o powierzchni 3,2 tys. mkw. wchodzą: willa, fabryka, łącznik wraz z klatką schodową i budynkiem produkcyjnym oraz budynek warsztatowy. Willa, fabryka i piwnice zostały wzniesione na przełomie XIX i XX w., łącznik i budynek warsztatowy pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Wszystkie prace adaptacyjne prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków.

Zakończono remont Oddziału Chemioterapii Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi. Prace rozpoczęły się latem 2014 r. Teraz pacjenci mają m.in. do dyspozycji przestronne sale chorych, maksymalnie 3-osobowe, każda z własną łazienką, a także nowe łóżka i meble. Są też osobne pokoje badań, których nie było wcześniej.

Remont kosztował 3 mln zł. Sfinansowany został ze środków regionalnego programu operacyjnego oraz a budżetu woj. łódzkiego.

Inkubator w Zduńskiej Woli

W Zduńskiej Woli powstał Inkubator Przedsiębiorczości, który mieści się w budynku dawnego urzędu pracy. Wartość dostosowania budynku do potrzeb inkubatora oszacowano na 3,4 mln zł.

W inkubatorze znajdzie siedzibę ok. 20 małych firm. Dzięki temu w pięć lat powstanie 120 miejsc pracy. Inkubator będzie też służył okolicznym powiatom.

Firmy w inkubatorze otrzymają pomieszczenia, biurka i komputery. Przez dwa lata mogą liczyć na niski czynsz, dotacje, nisko oprocentowane pożyczki, poręczenia kredytowe i fachowe doradztwo ze strony Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która prowadzi inkubator.

Plany zakładają, że podobnych inkubatorów ma powstać w regionie 10 – m.in. w Wieluniu, Kutnie i Skierniewicach.

W Zduńskiej Woli zakończony został też projekt rewitalizacji centrum miasta z budową ratusza i terenów wokół oraz kapitalną renowacją kamienic na pl. Wolności.

Projekt rewitalizacji Zduńskiej Woli rozpoczął się w 2011 r. Na pl. Wolności powstały alejki, zieleńce i stylowe ławki. Kompletnie odremontowanych zostało pięć kamienic, w których teraz są zupełnie nowe mieszkania. Inwestycja opiewała na 32 mln zł. Z tego 14 mln zł stanowiła dotacja z UE, przyznana miastu przez zarząd województwa.

Łódzka sieć teleinformacyjna

W 2015 r. zakończono budowę Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. Projekt, który był realizowany w dwóch etapach, kosztował w sumie blisko 75 mln zł.

Szybka sieć, która liczy prawie 1,2 tys. km światłowodów, dotrze głównie do mieszkańców województwa, mających dotąd problem z przyłączeniem się do internetu.

Województwo łódzkie pozyskało na jej realizację 52 mln zł z Unii Europejskiej. Sieć szerokopasmową rozbudowano głównie w południowej i centralnej części województwa, gdzie występowały tzw. białe plamy w dostępie do sieci.

W 2015 r. nie zabrakło też inwestycji drogowych, takich jak np. rozpoczęcie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 705 Jeżów – Skierniewice – granica województwa, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 726 na odcinku Rawa Mazowiecka – Inowłódz – Bukowiec Opoczyński oraz Opoczno – Żarnów na odcinku Dęborzeczka – Inowłódz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.