PARTNER PORTALU
  • BGK

Największa inwestycja drogowa doszła do skutku

  • PAP    19 listopada 2013 - 16:29
Największa inwestycja drogowa doszła do skutku

Zakończyły się prace budowlane na "Węźle Żelazna" w Kielcach, największej inwestycji drogowej w mieście - poinformował PAP rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg Jarosław Skrzydło. Całkowita wartość inwestycji przekroczyła 200 mln zł.
Cała inwestycja zajmuje obszar 21 ha. Łącznie z wykupami gruntów kosztowała ponad 200 mln zł. Budowa "Węzła Żelazna" wprowadziła duże zmiany w układzie komunikacyjnym miasta. Głównym celem przebudowy było połączenie wiodącej ul. Jesionową i Łódzką drogi krajowej 74 prowadzącej z Sulejowa (Łódzkie) z Lubelszczyzną przez drogę wojewódzką 762 (al. Krakowska) z drogą ekspresową Warszawa-Kraków.

Tym samym odciążony został główny ciąg komunikacyjny Kielc, czyli Aleja Dziewięciu Wieków, a co się z tym wiąże kieleckie śródmieście.

Jak powiedział PAP Skrzydło, "powstało zupełnie nowe połączenie drogowe na osi północ-południe od ul. Żelaznej przez ul. Przemysława Gosiewskiego i nową ul. Zagnańską. Mamy również przebudowaną na drogę dwujezdniową ul. 1 Maja z dwupoziomowym skrzyżowaniem z ul. Gosiewskiego oraz zupełnie nowe rondo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z przejściem podziemnym" - wyliczał w rozmowie z PAP rzecznik MZD.

Teraz po komisyjnym zbadaniu inwestycji, wszelkie błędy zostaną zgłoszone do wykonawcy, który w ustalonym terminie będzie musiał je poprawić. "Przy tak dużej inwestycji należy się liczyć z tym, że różne uchybienia są nieuniknione" - ocenił Skrzydło.

Nie stanęło jednak nic na przeszkodzie, by nowe połączenia drogowe w całości oddać kierowcom. Jak powiedział Skrzydło, od wtorku kierowców obowiązuje już docelowa organizacja ruchu m.in. w rejonie ronda Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. "Przypominamy, że samochody nie mogą zjeżdżać z ronda w ul. Czarnowską. Nie można też wjechać z niej na rondo. W pierwszych godzinach nowej organizacji ruchu zasada ta jest niestety notorycznie łamana" - powiedział Skrzydło. Z zakazu wyłączone są m.in. taksówki i autobusy. Drogowcy apelują o zwrócenie uwagi na nowe oznakowanie.

Zmiany dotyczą także pasażerów komunikacji miejskiej. Od wtorku autobusy powróciły na trasy obowiązujące przed remontem.

Wartość robót budowlanych związanych z "Węzłem Żelazna" wyceniono na 99 mln zł. Wykup nieruchomości pod inwestycje kosztował 108 mln zł. Łącznie całe przedsięwzięcie warte jest ponad 200 mln zł. Współfinansowane jest w 85 proc. z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.