PARTNER PORTALU
  • BGK

Największa w Polsce odbudowa plaży

  • PAP    8 września 2010 - 15:33
Największa w Polsce odbudowa plaży

W Kołobrzegu podpisano w środę umowę na wykonanie prac zabezpieczających przed erozją trzykilometrowy odcinek plaży w tym mieście. Jest to obecnie największa tego typu inwestycja w Polsce. Prace mają ruszyć w najbliższy poniedziałek.
Wykonawcą będzie konsorcjum czterech firm, którego liderem jest spółka Moebius Bau Polska ze Szczecina. Inwestorem jest Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie). Projekt w 85 proc. jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część pieniędzy wykłada Skarb Państwa.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowano początkowo na 88 mln zł. Po wyłonieniu w przetargu wykonawcy, wartość projektu wyniosła 54,6 mln zł.

Umowę z wykonawcą inwestycji podpisano mimo toczącego się jeszcze przed słupskim sądem postępowania odwoławczego w sprawie wyniku przetargu. Dyrektor słupskiego urzędu morskiego Tomasz Bobin wyjaśnił w środę, że zdecydował się na taki krok, bo inwestycja jest już opóźniona o 7 miesięcy, a Urząd Zamówień Publicznych, który skontrolował postępowanie przetargowe, nie miał do niego żadnych uwag.

Bobin dodał, że toczące się w Słupsku postępowanie sądowe zostało w sierpniu zawieszone, ze względu na pytanie prawne do Sądu Najwyższego. Jak wyjaśnił, dotyczy ono wysokości opłaty sądowej. Według starej ustawy o zamówieniach publicznych, na podstawie której ogłaszano przetarg, opłata ta wynosi 3,6 tys. zł. Natomiast według nowej, obowiązującej obecnie ustawy, jest to 5 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 4 mln zł.

Obudowa plaży w Kołobrzegu to obecnie największa w Polsce inwestycja dotycząca ochrony brzegu morskiego. W jej ramach w odległości 120-150 m od brzegu wybudowany zostanie składający się z 12 części próg podwodny, którego zadaniem będzie wytłumianie przybijających do brzegu fal morskich. Do jego budowy zostanie użytych ok. 200 tys. ton narzutu kamiennego.

Wykonany zostanie również system 35 ostróg o długości ok. 110 m każda, których głównym zadaniem jest kumulowanie piasku nanoszonego do strefy przybrzeżnej przez wzdłużny prąd morski.

Natomiast strefa od progu podwodnego do linii brzegowej na trzykilometrowym odcinku zostanie zasilona ok. 700 tys. m sześc. piasku z dna morskiego.

Ekologicznym efektem inwestycji ma być uzyskanie plaży o minimalnej szerokości 15 m. Zakłada się, że faktycznie będzie ona miała szerokość 30-50 m.

Inwestycja ma zakończyć się 7 marca 2012 r. Plac budowy urząd morski przekaże wykonawcy w najbliższy poniedziałek. Adam Głuszkiewicz, dyrektor spółki Moebius Bau Polska, powiedział w środę, że największe natężenie robót planowane jest na okres wiosna - jesień 2011 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • eryk412, 2010-10-14 10:23:34

    Już drugi raz czytam taki sam artykuł. Brak weny twórczej ?