PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy plac budowy w Europie

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    18 maja 2011 - 12:32
Największy plac budowy w Europie

W tym roku planowane wydatki na inwestycje drogowe w Polsce wyniosą 33 mld zł. To czyni Polskę największym placem budowy w Europie.
Tak powiedział p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Lech Witecki, podczas debaty Europejskiego Kongresu Gospodarczego poświęconej infrastrukturze i transportowi.

Aktualne relacje, wywiady i inne informacje związane z III Europejskim Kongresem Gospodarczym można znaleźć także na stronie www. imprezy, pod adresem eec2011.eu.

Witecki przypomniał, że obecnie trwa budowa 729 km autostrad, 528 km dróg ekspresowych i 92 km obwodnic.

Zaznaczył również, że tegoroczne wydatki na budowę dróg krajowych i autostrad będą największe w historii. Ich planowana wysokość to ponad 33 mld zł.– Od 16 listopada 2007 r. oddaliśmy do użytku 1243 km dróg – podkreślił Witecki.

Dodał, że drogowy boom inwestycyjny przekłada się również na duże portfele zleceń firm budowlanych. – Chcę przy tym podkreślić, że GDDKiA jest solidnym płatnikiem, co jest niezwykle istotne dla firm wykonawczych – powiedział Witecki.

Wskazał, że w przyszłości ważnym źródłem środków na inwestycje drogowe będą wpływy z elektronicznego systemu poboru opłat, który ma zacząć działać o 1 lipca tego roku.

Ma nim zostać objęte 1,6 tys. km dróg zarządzanych przez GDDKiA.Witecki przyznał, że wykonanie rocznego budżetu w wysokości ponad 33 mld zł to „nadludzki wysiłek” i może budzić problemy, chociażby związane z logistyką prowadzonych inwestycji.

– Jest to jednak wyjątkowa sytuacja; mamy okazję w ciągu kilku lat nadgonić ponad 30-letnie zaniechania inwestycyjne w polskiej infrastrukturze drogowej – podkreślił.

W jego opinii, optymalny poziom wydatkowania na inwestycje przez GDDKiA to 16-18 mld zł. Obecnie Program Budowy Dróg Krajowych zakłada w przyszłym roku nakłady na inwestycje w 2012 r. w wysokości 26,2 mld zł, a 2013 r. 12,3 mld zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.