PARTNER PORTALU
  • BGK

Naprawa szkód nie opóźni inwestycji przeciwpowodziowych

  • PAP    6 sierpnia 2010 - 16:47

Blisko 85 mln zł do końca 2012 r. chce przeznaczyć Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu na naprawę szkód po majowej powodzi. Do końca 2010 r. na ten cel wydanych zostanie 30 mln zł.
Jak powiedział w piątek prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Leszek Karwowski, szkody w majątku RZGW Wrocław po majowej powodzi oszacowano na ponad 61 mln zł na terenie woj. dolnośląskiego, na ponad 27 mln zł na terenie woj. opolskiego, na blisko 10 mln zł w woj. lubuskim i na 800 tys. zł w woj. śląskim.

- W sumie szacunkowa wartość robót związanych z likwidacją powstałych szkód wyniosła 98,87 mln zł. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy m.in. mury oporowe, obwałowania, budynki i drogi dojazdowe oraz instalacje w budynkach hydrotechnicznych - mówił Karwowski.

RZGW Wrocław wystąpił już m.in. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o środki na usuwanie zniszczeń. Do końca 2012 r. Zarząd chce przeznaczyć na ten cel prawie 85 mln zł, z czego ok. 30 mln zł do końca 2010 r.

Prezes podkreślił, że problemem w naprawianiu szkód nie są pieniądze, ale m.in. przeciągające się przetargi i odwołania od nich oraz ograniczenia wynikające z konieczności pracy na obszarach objętych programem "Natura 2000".

- Mamy nadzieję, że inwestycje zostaną przeprowadzone szybko i efektywnie, ponieważ tym razem pieniędzy jest tyle, że każdy kto weźmie udział w jakimś przetargu, będzie miał szansę na realizację zadań, które pomogą w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym Wrocławia - dodał zastępca dyrektora RZGW Wrocław Paweł Potoczny.

Potoczny zapewnił, że konieczność usuwania zniszczeń nie opóźni prowadzonych obecnie inwestycji przeciwpowodziowych m.in. modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego.

W ramach tego projektu, którego głównym celem jest zwiększenie ochrony przed powodzią w rejonie dorzecza Odry, zmodernizowane i udrożnione będą m.in. kanały i jazy na terenie Wrocławia. Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano na III kwartał 2011 r., a prace mają potrwać do IV kwartału 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.